ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum poate corela un angajator legislatia in cazul pensionarii unui medic?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Cum se poate aplica art. 391 alin. (1) din Legea 95/2006 unui medic (femeie) care a indeplinit conditiile de pensionare standard inca din iulie 2016 dar care a ramas in activitate in baza art. 391 alin. (1) - pana la implinirea varstei de 65 de ani - din legea sus mentionata, care a fost modificat incepand cu 03.01.2019.
Mai poate face cerere inainte cu trei luni, pentru a solicita continuarea raporturilor de munca pana la implinirea varstei de 67 de ani daca aceasta nu mai poate fi raportata la prevederile din Legea 263/2010 (conditiile standard de pensionare sunt indeplinite inca din iulie 2016)?
Dar in situatia in care angajatorul ar decide incetarea contractului individual de munca al salariatei (la implinirea varstei de 65 de ani, in martie 2021), care ar fi temeiul legal in baza caruia ar fi valida aceasta procedura?
Va multumesc anticipat pentru un raspuns avizat!

Adaugata in: Pensii Pensionare medic
Maia Iordache
 User  Maia Iordache
a intrebat la 09 Dec. 2020
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Maia Iordache
 User Maia Iordache
a raspuns userului georgeta ganea la 10 Dec. 2020
Da, se impune incetarea de drept la 65 de ani cu art. 56 alin. (1), lit. c) din Codul Muncii (modificarile din legea 95/2006 neputand fi aplicate retroactiv). Va multumesc mult pentru raspunsul prompt si la obiect!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 10 Dec. 2020
La varsta de 65 de ani ii va inceta CIM.Ulterior va putea cumula pensia cu salariul daca partile respectiv angajatorul si salariata se pun de acord pentru incheierea unui alt CIM pe perioada determinata de timp care nu poate fi mai mare de 36 de luni.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! As dori o lamurie referitoare la legea pensiei actuala si legea pensiei care va intra in vigoare incepand cu...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2021 1 raspuns
Cate joburi poate avea un om si care este timpul de lucru maxim pe zi dedicat lor?Am citit prevederile Codului muncii...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Ian. 2021 2 raspunsuri
Doamna profesor, la 1 sept 2021 va avea 59 de ani si 3 luni si un stagiu de cotizare de 36 de ani. Care va fi procentul...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2021 4 raspunsuri
Buna ziua!lucrez intr o companie de retail pe functie de conducere(manager) dar eu nu am studii superioare si mi au...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Ian. 2021 1 raspuns
Buna ziua.Tinand cont ca nu s-a modificat HG 4/2021,putem intocmi decizie colectiva pt.majorarea salariului minim,cu...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Ian. 2021 1 raspuns