ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum pot obtine completarea vechimii in munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
In perioada ian-noiembrie 2009 am lucrat cu contract de munca la o sociatate, dar nu mi s-a operat acea perioada in cartea de munca.Am observat acest lucru cand mi s-a predat aceasta carte de munca de la departamentul de resurse umane din cadrul societatii unde lucrez,in anul cand au fost predate aceste carti de munca.

Am contractul de munca semnat si cu numar de inregistrare de la ITM, va rog sa ma sfatuiti cum trebuie sa procedez in acest caz.
Multumesc.

Adaugata in: Pensii Vechime in munca
Lori Lori
 User  Lori Lori
a intrebat la 04 Apr. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Lori Lori la 07 Apr. 2014
La vremea respectiva inregistrarile se faceau ori de ITM ori de persoane acreditate cu atributii in domeniul resurselor umaneAtat timp cat aveati carnet de munca la dosar nu se justifica sa nu se fi operat in acesta contractul de munca si eventual modificari si incetarea.Daca va amintiti cum se proceda sau daca aveti posibilitatea sa contactati angajatorul de la acea vreme ar fi foarte nimerit. sa puteti afla cauza pentru care nu s-a operat in carnet si acel contract. In declaratiile privind stagiul de cotizare la pensie , somaj este evidentiata activitatea in baza aceleiui contract daca a fost inregistrat la ITM.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lori Lori
 User Lori Lori
a raspuns la intrebare la 05 Apr. 2014
Rectific, in perioada 01.02.2007 - 20.11.2007 nu am completata vechimea in carnetul de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lori Lori
 User Lori Lori
a raspuns userului georgeta ganea la 05 Apr. 2014
Multumesc pentru raspuns.
Am carnet de munca,si in el este trecut urmatorul text "incetat activitatea conf.art.55.b.CM", la firma initiala,cu data de 01.02.2007 si am contractul individual de munca din 01.02.2007,cu nr. de inregistrare in registrul general de evidenta a salariatilor si nr de inregistrare la ITM cu 19.02.2007, dar in cartea de munca nu apare completat.
Am si decizia de incetare a CIM tot cu art 55,lit.b, CM, cu nr de inregistrare la ITM .
Este clar ca este o scapare a celui care completa cartile de munca la ITM in acea perioada.
Problema mea este ca nu stiu ce demers este necesar sa fac acum.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Apr. 2014
Daca ati avut carnet de munca, uitati-va atent in el Vedeti cand va incetat CIM si care este temeiul.Verificati data angajarii in baza acelui contract de munca inregistrat la ITM si cine a facut ultima inregistrare La vremea respectiva inregistrarile se faceau de ITM sau de persoane acreditate de ITM care lucrau la unitate iar inregistrarile erau sepervizate de ITM la incetarea CIM.
.In opinia mea nu ar fi fost niciun motiv care sa duca la neinregistrarea in carnet a perioadei lucrate in baza CIM.In plus adeverinte se elibereaza in lipsa unui carnet de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lori Lori
 User Lori Lori
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Apr. 2014
Multumesc pentru raspuns.
Am incercat sa verific in Revisal,dar nu apare nicio informatie inregistrata in acea perioada pe numele meu, cu toate ca exemplarul meu de contract are un numar de inregistrare de la ITM.
As vrea sa stiu ce anume trebuie sa contina adeverinta de vechime eliberata de angajatorul respectiv pentru perioada 2009, si daca aceasta m-ar ajuta in cazul in care, pentru completarea dosarului unui concurs, eu trebuie sa fac dovada vechimii studiilor.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 04 Apr. 2014
Incercati sa obtineti un certificat de la ITM din care sa reiasa elementele pe care ei le detin in baza de date conform Revisal transmis. Ei pot face acest lucru contract unei taxe care, din cate retin eu, ajunge undeva la 50 de lei. O alta vairanta ar fi sa vi se dea o adeverinta de vechime de catre angajator sau sa mergeti in instanta pentru reconstituirea vechimii din acele 11 luni, vechime e nu apare in cartea de munca.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua!Va prezint urmatoarea situatie:Barbat, 60 de ani, pensionar miliar la 55 de ani dupa 37 de ani de...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns