ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

cumul de venituri (pensie+salar)


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna ziua, o persoana care are pensie de 830lei (pensia fiind limita de varsta ) plus un venit de 635 lei fiind angajata ca asistent personal si are o varsta de 65 ani mai poate mai poate avea contract de munca? sau ramane cu pensia de 830lei?pana la ce varsta poate continua cu cele 2 venituri pe luna?

Adaugata in: Pensii
Simona Paul
 User  Simona Paul
a intrebat la 13 Mar. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Simona Paul
 User Simona Paul
a raspuns userului Ioana Popa la 16 Mar. 2014
multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Mar. 2014
Sigur ca poate, pensionarii pentru limita de varsta pot cumula pensia cu salariul in baza unui contract de munca pe perioada determinata sau nedeterminata, conform Codului muncii art. 12 si 83, coroborate cu art. 118 din legea pensiilor 263/2010. in functie de cum se negociaza, atat cat pot. Exista restrictii numai in domenii foarte speciale, cum ar fi miliatarii in termen sau angajatii SRI, de exemplu.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
BunÄ? ziua. Cumnata mea este nÄ?scutÄ? ??n 01.09.1960. Are vechime de 25 ani ??i a muncit ca ??i coafezÄ? cu salariul...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2021 1 raspuns