Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Lucrez cu contract cu 2 ore pe zi cum se calculeaza pentru pensionare?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Din 2003 lucrez cu contract de 2 ore pe zi si vreau sa stiu daca la pensionare se calculeaza cu norma intreaga sau mai putin?

Netuta Matei
 User  Netuta Matei
a intrebat la 04 Feb. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 07 Feb. 2014
Cand vorbim de pensie avem in vedere si vechimea si stagiul de cotizare.

Cu atat mai mult nu se mai aplica aceasta prevedere la momentul la care doamna se va pensiona. O prevedere a codului muncii abrogata nu se mai aplica. Altfel stau lucrurile in cazul unor legi precum somajul sau chiar a pensiilor. Aici vorbim de aceeasi lege care a suferit modificari.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 05 Feb. 2014
Cand vorbim de pensie avem in vedere stagiul de cotizare si nu vechimea in munca pentru ca sunt notiuni diferite.
Stagiu de cotizare la pensie este si somajul de exemplu dar nu si vechime in munca potrivit Legii 76 din 2002.Pot fi si alte exemple.

Art. 103 din codul aprobat la data de 01.03.2003
;;;
(3) In cazul salariatului care desfasoara activitatea in temeiul unui contract individual de munca cu timp partial, stagiul de cotizare la sistemul public de asigurari sociale se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat conform legii.

Aceasta prevedere a fost abrogata prin OUG 65 DIN 2005
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 04 Feb. 2014
Doamnei i se aplica prevederile actuale, nu se aplica doua Coduri diferite. Prevederea mentionta de dvs nu mai exista, deci nu se mai aplica. Ea se va pensiona pe baza legii pensiilor actuale, sau viitoare, depinde de caz.

Prin OUG 65/2005 s-a modificat doar alineatul 1) al articolului 16 din Codul muncii republicat. Nu apar modificari asupra alineatului mentionat. In baza Codului muncii asa cum se aplica el in prezent vechimea este data de durata CIM. Nu se vor aplica la pensionarea viitoare prevederi care sunt deja abrogate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Netuta Matei la 04 Feb. 2014
Dupa luna aprilie 2001 nu se iau in calcul la pensie informatiile din carnetuil de munca doar cele din declarartiile individuale .
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Feb. 2014
Pana in luna iulie 2005 stagiul de cotizare este proportional cui timpul lucrat potrivit codului muncii aprobat cu data de 01,03,2003 Prin OUG 65 DIN 2005 s-a renuntat la proportionalitate.Veniturile insa dobandite pentru programul de 2 ore vor sta la baza calcului pensiei si de aici rezulta punctajul care vi se cuvine
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Netuta Matei la 04 Feb. 2014
Cu multa placere si o zi frumoasa sa aveti. Va astept oricand cu intrebarea.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Netuta Matei
 User Netuta Matei
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Feb. 2014
Va multumesc mult de tot si va doresc o zi cat mai placuta.Am sa revin cu o alta intrebare cand am cartea de munca sa va dau mai multe detalii.Miii de multumiri.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 04 Feb. 2014
Norma de lucru nu va afecteaza vechimea in munca, aceasta este data de durata contractului de munca incheiat. Daca acesta este de un an, de exemplu, cu norma de 2h/zi, vechimea va fi de 1 an si nu mai putin. Numai in cazul indemnizatiei de somaj calculul stagiului se face pe baza normei de lucru, in functie de norma intreaga de 8 ore.

Concret, vechimea dvs este egala cu durata lucrata in intervalul 2003 - data incetarii CIM. In prezent aveti aproximativ 10 ani vechime (mai mult sau mai putin, in functie de cand ati inceput activiatea (la ce data si in ce luna).

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2020
Decizia de pensionare care a fost contestata poate sa fie mai putin ca cel initial?Multumesc anticipat pentru raspuns[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Apr. 2020 15 raspunsuri
Buna dimineata , sotul meu a depus dosarul pentru pensie anticipata in 19 decembrie 2019, a primit raspuns pe 24...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Apr. 2020 1 raspuns
Buna ziua,Sunt nascut in data de 06.09.1967, angajat in data de 30.09.1985 pana la ora actuala.in aceasta perioada am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Apr. 2020 1 raspuns
buna ziua,daca s a depasitani de cotizatie cu 5 anise scade din vechime ani ex. trebuiau cotizati 35 si s a cotizat 40[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Apr. 2020 1 raspuns