Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

pensie de urmas


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


As dori sa va intreb si eu ceva. M-am casatorit de curand. Sotia mea are doar 4 ani vechime in munca. Tatal meu este pensionar. Se poate face ceva, ca dupa decesul tatalui meu, jumatate din pensia lui sa o ia sotia mea ca urmas? Exista cadru legal pentru asa ceva? Va multumesc!


Adaugata in: Pensii
Florin Stefan
 User  Florin Stefan
a intrebat la 26 Aug. 2013
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Aug. 2013
Pensia se acorda integral unei persoane, nu se imparte intre mai multe.
Pensia de urmas se acorda numai sotului / sotiei sau copiilor supravietuitori, deci sotia dvs nu are dreptul la pensie de urmase de pe urma decesului tatalui dvs. In schimb o puteti cere dvs.

Art. 83 - Legea 263/2010.
Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

Sotia poate primi ajutor de deces cand se va intampla acest eveniment.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua!Am un salariat caruia i-am dat notificarea din partea angajatorului cu incetarea cim in perioada de proba, in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua!Va rog frumos sa imi spuneti daca stagiul militar si o perioada lucrata dar pentru carecontributiile salariale...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 1 raspuns
Buna ziua,Sunt angajata in domeniul privat cu norma intreaga, la o firma dintr-un domeniu diferit de cel al...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Mai. 2019 1 raspuns
mama mea pensionaraPascu Ioana din Patarlagele Buzau a lucrat in zootehnie zi de zi( fara zile de concediu)peste 22 de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Mai. 2019 2 raspunsuri
Un pensionar din ??nvÄ???Ä?m??nt care a iesit la pensie ??i nu ??i-a depus la timp toate documentele ( mÄ? refer la...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns
In carnetul de munca mi s-a specificatmajorarea de salariu ,perioada,am si semnatura si parafa celui care a completat in...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns