ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

pensie limita de varsta


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


intrebare : daca o persoana angajata la o societate, indeplineste conditiile standard de pensionare limita de varsta in data de 29.10.2014 imi puteti spune concret cand ii inceteaza contractul de munca avand in vedere ca persoana v-a mai lucra in firma in continuare. in data de 29.10.2014 ii inceteaza de drept contractul de munca si tot cu data de 29.10.2014 ii putea face angajare din nou sau doar in momentul primirii deciziei?
caci articolul Art. 56. [cazurile incetarii de drept a contractului individual de munca]
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
nu imi este in clar !!!
multumesc


Adaugata in: Pensii
Simona Paul
 User  Simona Paul
a intrebat la 27 Oct. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 27 Oct. 2014
In data de 29.10.2014, contractul individual de munca va inceta in baza art.56(1)lit.c si se va incheia un alt CIM cu respectarea HG 500/2011(incheierea CIM se face cu cel putin o zi inainte de inceperea activitatii) si cu conditia ca de la data primirii deciziei de pensionare sa nu se mai retina contributia de somaj.

Alte intrebari despre Pensii

Eroare conectare :