ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pensie pentru limita de varsta


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Care este procedura si ce acte trebuiesc depuse la casa de pensii pentru a solicita trecerea din pensionar pe caz de boala in pensionar pentru limita de varsta? Multumesc

Adaugata in: Pensii
Georgiana Ulrich
 User  Georgiana Ulrich
a intrebat la 05 Feb. 2013
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 05 Feb. 2013
Nu aveti nicio obligatie in plus potrivit articolului de mai jos
Art. 82 din Legea 263 din 2010
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
(3) Indemnizatia pentru insotitor prevazuta la art. 77 se mentine si pe durata acordarii pensiei pentru limita de varsta.

Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart Marius Ion Gratiela Petrescu G Stancu Radu Anton violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2020
Mihesan Viorel 24.11.1962 stagiu complet cotizare si 6ani reducere grupa 1 si 2 va rog sa imi spuneti cand ma pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2020 1 raspuns
Nascut in 04.10.1962. Angajat din data de 10.07.1981 pana in prezent. Stagiul militar 1 an si 7 luni. 12 ani si 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2020 1 raspuns