ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

pensionare de drept


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


sunt nascut in 15 februarie 1953 am o vechime de 16 ani si 4 luni pe cartea de munca, iar din 1 iunie 1986am fost pensionat in gr II de invaliditate pana in prezent avand 27 de ani de pensie de invaliditate. Acum avand varsta de 60 de ani impliniti, am dreptula la pensie de drept sau de cand ma pot pensiona? mentionez ca inca sunt pensionat de gradul II de invaliditate.

Danut Neculai
 User  Danut Neculai
a intrebat la 01 Iun. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 03 Iun. 2013
In situatia dumneavoastra, vi se aplica prevederile acestui articol.
Art. 82din Legea 263 din 2010
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
;;
In functie de luna si anul nasterii, dreptul pentru pensie la limita de varsta il indepliniti la 65 de ani.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 1 raspuns