ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

pot sa beneficiez de indemnizatie crestere copil daca am pensie de boala


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


sunt pensionata de boala fara drept de munca si as vrea sa stiu daca as putea sa intru in crestere copil si sa beneficiez de cei 600 de ron

Adaugata in: Pensii
Ramona Pantazi
 User  Ramona Pantazi
a intrebat la 13 Mar. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Mar. 2014
Conform OUG 111/2010, cat timp ati beneficiat de pensie in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii, incredintarii in plasament sau a adoptiei, ati putea face acest lucru, dar cu conditia ca fiul sau fiica sa nu fi implinit inca 2 ani sau 3 ani, in cazul copilului cu handicap.

Art. 2
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele ?n care persoanele s-au aflat ?n una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
......................
e) au beneficiat de pensie de invaliditate, ?n condiţiile legii;
......................

Potrivit art. 25 din Normele de aplicare a Ordonantei pensia de invaliditate nu se va suspenda pe perioada acordarii drepturilor. Ceea ce inseamna ca veti primi atat indemnizatie cat si pensie de invaliditate plus alocatia de stat pentru copil, solicitata separat.

Art. 25 - HG 52/2011, cu modificarile si completarile ulterioare
Pe perioada acordării indemnizaţiei pentru creşterea copilului, plata pensiei de invaliditate şi a venitului de completare, acordate potrivit legii, nu se suspendă.


Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
Ioana Popa
Radu Anton alexei delimart G Stancu George Andreescu Viviana Serni violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2022