ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pot sa cumulez pensia de urmas cu venituri?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Sunt studenta si iau pensie de urmas. Urmeaza sa ma angajez la o companie unde o sa am un venit NET mai mare de 2000 lei. Va rog sa imi spuneti daca pot cumula pensia de urmas cu veniturile realizate.

Multumesc anticipat!

Adaugata in: Pensii Pensie de urmas
Andreea Tomaru
 User  Andreea Tomaru
a intrebat la 27 Mar. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

7 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andreea Tomaru
 User Andreea Tomaru
a raspuns la intrebare la 28 Mar. 2014
Va multumesc mult de tot pentru ajutor, acum sunt lamurita!
Numai bine va doresc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Andreea Tomaru la 28 Mar. 2014
Cand mama dvs indeplineste conditia de varsta pentru pensionare si va avea drept propriu de pensie va putea opta pentru pensia care ii este mai favorabila.Inteleg ca tatal decedat era pensionar probabil pe invaliditate de ati putut beneficia de pensie de urmas
Art. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andreea Tomaru
 User Andreea Tomaru
a raspuns la intrebare la 28 Mar. 2014
Multumesc mult pentru raspuns! Am omis sa mentionez ca cel decedat este tatal meu, avea 42 ani cand a decedat (acum 10 ani), iar mama are in prezent 50 ani. Sa inteleg ca nu va putea lua pensie de urmas decat atunci cand se va pensiona la 60 de ani, chiar daca are veniturile foarte mici? Aceasta pensie de urmas se cumuleaza cu cea de drept?

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 27 Mar. 2014
Mama dvs. poate beneficia de pensie de urmas in nume personal nu prin transfer de la dvs catre dumneaei numai daca are varsta standard de pensionare.Cititi cu atentie articolele pe care vi le-a pus la dispozitie doamna Popa I
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Andreea Tomaru la 27 Mar. 2014
Da, se poate. Venitul ei nu trebuie sa depaseasca 35% din salariul mediu brut, adica din 2298 de lei, conditie pe care ea o indeplineste deja. Succes si numai bine!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andreea Tomaru
 User Andreea Tomaru
a raspuns userului Ioana Popa la 27 Mar. 2014
Multumesc mult pentru rapiditatea raspunsului!
As mai avea o intrebare:

Dupa indeplinirea varstei de 26 de ani, se poate trece pensia pe numele mamei mele (ea nu primeste deloc pensie de urmas) care are venituri mai mici decat salariul minim pe economie, respectiv un post la jumatate de norma platit cu un salariu net de aprox. 400 lei?

Mii de multumiri!

Andreea
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Mar. 2014
Da, puteti, atat timp cat aceasta pensie de urmas nu o primiti in caliate de sotie supravietuitoare si daca nu aveti mai mult de 26 de ani, pentru situatia in care sunteti copil supravietuitor.

Art. 84 - Legea 263/2010
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.
(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.

Art. 86
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin un an.
(2) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie ori daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
ziua.Va prezint urm─?toarea situa??ie :B─?rbat, 60 ani pensionar militar la 55 ani dup─? 37 ani de activitate.Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns