ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Se sisteaza pensia de urmas daca primesc indemnizatia pentru cresterea copilului?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara. Am o nelamurire. Sunt studenta in anul 2 la master, nu sunt salariata, beneficiez de o pensie de urmas in urma decesului tatalui meu si sunt insarcinata, trebuie sa nasc in ianuarie 2012. Intrebarea mea e urmatoarea: o sa primesc indemnizatia pentru cresterea copilului + alocatia in valoare de 200 lei si pensia in continuare pana la finalizarea studiilor ? Sau trebuie sa aleg intre indemnizatie si pensie?

Adaugata in: Pensii
Silvia Veltan
 User  Silvia Veltan
a intrebat la 20 Dec. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Dec. 2011
Nu, nu se sisteaza. Noua Lege a pensiilor 263/2010 prevede posibilitatea cumularii pensiei de urmas cu alte venituri provenite din situatii in care asigurarea este obligatorie, inclusiv pentru tinerii pana in 26 de ani care isi continua studiile.


Art. 118
1 In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
d copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a si b.

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a pana la varsta de 16 ani;
b daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns