ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Se trece in cartea de munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara!
As dori sa aflu daca o persoana a lucrat in armata inainte de 1989 ca subteran, se ia in considerare la vechime in munca si se trece acea perioada in cartea de munca? De asemenea, as dori sa stiu daca somajul se considera vechime in munca?
Va multumesc.

Adaugata in: Pensii
Lucian Apati
 User  Lucian Apati
a intrebat la 25 Iun. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 28 Iun. 2013
Art. 49 din Legea 263 din 2010
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
;;
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 28 Iun. 2013
Daca ati lucrat ca militar in termen in sutertan , da ,se ia in calcul la pensie perioada respectiva ca perioada asimilata.Nu trebuie neaparat sa apara in carnetul de munca este suficient livretul militar in original la dosarul de pensie
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 28 Iun. 2013
Somajul este stagiu de cotizare la pensie ca perioada contributiva , nu asimilata.
Activitatea de subteran asa cum o definiti dvs., trebuie dovedita intr-un fel prin adeverinta in original de la unitatea la care ati lucrat pentru a fi luata in calcul; la pensieIn armata nu erau carti de munca
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Iun. 2013
Da, se va lua in considerare cat timp a existat un contract de munca. Perioada armatei oricum reprezinta vechime in munca, se ia in considerare. Somajul este perioada asimilata deci si aceasta se ia in calcul la stabilirea vechimii in munca.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Am o intrebare: cine se ocupa de salarizare cum zic firmele. Cei de la resurse umane sau de la contabilitate?[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Oct. 2021 2 raspunsuri