ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

beneficiere indemnizatie cresterii copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
va prezint situatia mea:
lucrez din 25.02.2012 si este foarte posibil sa intru in somaj....
intrebarea mea este: pot sa beneficiez de indemnizatie crestere copil aflandu-ma in somaj????
cum pot beneficia de aceasta indemnizatie: trebuie sa am min un 1 lucrat fara intrerupere???
va multumesc pt raspuns

Krisztina Bene
 User  Krisztina Bene
a intrebat la 20 Ian. 2014
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Ian. 2014
Ca sa puteti beneficia de indemnizatie crestere copil este necesar sa indepliniti conditia celor 12 luni anterioare datei nasterii timp in care sa fi realizat venituri impozabile, profesionale, sau din activiati agricole pentru care se retine si plateste impozitul de 16%. Se asmileaza perioade si sume precum somaj, indemnizatii medicale acordate in cele 12 luni in baza prevederilor OUG 158/2005.

Puteti intra in concediu de maternitate pentru sarcina si lauzie cat si in crestere copil in timpul somajului, aceste perioade ducand la suspendarea somajului, pe care il veti putea relua ulterior, la cerere. Vedeti art. 2 din OUG 111/2010 pentru conditiile de acordare a CIC si indemnizatiei lunare. Il puteti gasi si aici - http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html.

Asigurati-va insa ca o eventuala concediere va fi intr-adevar legala, atat timp cat ati informat in scris angajatorul privind sarcina (prin cerere insotita de dovada medicala). Odata informat asa cum prevede OUG 96/2003 cat si Codul muncii, angajatorul poate dispune concedierea salariatei pe perioada sarcinii numai in situatiile de faliment, reorganizare judiciara sau dizolvare. Orice alt temei de conceidere nu este permis, in conditiile precizate.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2020
Mihesan Viorel 24.11.1962 stagiu complet cotizare si 6ani reducere grupa 1 si 2 va rog sa imi spuneti cand ma pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2020 1 raspuns
Nascut in 04.10.1962. Angajat din data de 10.07.1981 pana in prezent. Stagiul militar 1 an si 7 luni. 12 ani si 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2020 1 raspuns