Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Care este legislatia in vederea postului de securitatea muncii, PSI, etc?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!Va adresez rugamintea de a ma ajuta cu urmatoarea problema:Intr-o institutie publica o persoana s-a angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, obiectul contractului fiind:securitatea muncii, PSI, protectia civila si situatii de urgenta.Acea persoana la acest moment nu semneaza o noua fisa de post, motivand ca, in cazul in care face PSI nu mai poate sa faca altceva.Este legal?Exista o legislatie in acest sens?In caz afirmativ, este corect din punct de vedere legal sa desfasoare 6 ore pe PSI si 2 ore pe restul?Va multumesc

Joana Pop
 User  Joana Pop
a intrebat la 10 Feb. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Joana Pop
 User Joana Pop
a raspuns userului adriana iancu la 12 Feb. 2016
Va multumesc ptr raspuns.Salariatul are ambele competente.La fel este intocmit si contractul de munca, cu cele consemnate in intrebarea mea.Problema este ca individul nu-si face munca pe PSI, invocand ca, cf.art.6 din Normele generale din 2007 de aparare impotriva incendiilor, cadrul tehnic este numit exclusiv pt aceasta activitate.Pe de alta parte, cf.Ordin 1224/2010 (mentionam ca suntem spital de stat)-Anexa 9 pct.2, avem un singur post pe Comp.SM, PSI, protec.civila si sit.de urgenta.Deci, in continuare putem merge pe decizie?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sorinel-valentin Dobre
 User Sorinel-valentin Dobre
a raspuns userului adriana iancu la 11 Feb. 2016
depinde ce vreti sa-i mai bagati pe fisa postului ! daca e lucrator desemnat SSM si face si SU (PSI) e ok dar nu-i mai puteti da altceva de exemplu sa faca vanzari sau sa fie sofer !
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 11 Feb. 2016
Daca salariatul respectiv are calificarile necesare, poate indeplini ambele functii inspector de specialitate SSM si cadru tehnic PSI. Angajatorul il numeste prin decizie interna responsabil PSI. Se face eventual un act aditional, si se specifica noile atributii in fisa postului

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua!In perioada 2011-2013 am obtinut venituri din 4 surse: loc de munca cu contract individual de munca si...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2020 3 raspunsuri
In conditiile legii in vigoare acum, se poate cumula pensia anticipata partiala, cu venitul realizat dintr-un contract...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua,Va rugam, raspuns ptr o doamna care munceste cu contract de munca permanent din 03.08.1987 - pana in prezent....[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2020 3 raspunsuri
Buna ziua , as vrea sa stiu daca un pensionar anticipat partial este considerat asigurat la sistemul de sanatate ? Deci...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Ian. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua, Sunt nascuta la 25.03.1968, lucrez de la 01.09.1984 si pina in prezent, in perioada 06.07.1985 - 01.11.1988...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Ian. 2020 1 raspuns
Am implinit virsta de 60 ani in noiembrie si ma intereseaza data la care ma pot pensiona daca am o vechime de 38 ani si...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2020 1 raspuns