ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,


Imi puteti spune daca in perioada in care un angajat se afla in concediu medical nu se acorda zilele de concediu de odihna?

De asemenea, pe ce perioada se poate acorda concediul medical?

Multumesc pt raspuns.

Adaugata in: Resurse umane
Flower Flower
 User  Flower Flower
a intrebat la 05 Dec. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 05 Dec. 2011
Un salariat nu poate beneficia de concediu medical si concediu de odihna in acelasi timp. In situatia in care salariatul se afla in concediu de odihna si intervine o situatie medicala pentru care este nevoit sa solicite concediu pentru incapacitate temporara de munca, CO se incheie urmand a fi reluat ulterior pentru efectuarea zilelor ramase sau acele zile pot fi incluse intr-o fractiune de CO ulterioara. Totodata, daca salariatul se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca nu poate solicita si concediu de odihna in acelasi timp

Referitor la perioada de acordare a concediului medical, salariatul poate beneficia de un maxim de 183 de zile anual, asa cum prevede OUG 158/2005 cu modificarile si completarile ulterioare.

ART. 13
1 Durata de acordare a indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca este de cel
mult 183 de zile in interval de un an, socotita din prima zi de imbolnavire.
2 Incepand cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de catre medicul specialist pana la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurarilor sociale.

In situatia unor boli precum tuberculoza sau SIDA, concediul medical se acorda diferit, astfel:

Art. 13
3 Durata de acordare a concediului si a indemnizatiei pentru incapacitate temporara de
munca este mai mare in cazul unor boli speciale si se diferentiaza dupa cum urmeaza:
a un an, in intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculoza pulmonara si unele boli
cardiovasculare, stabilite de Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, denumita in continuare
CNAS, cu acordul Ministerului Sanatatii;
b un an, cu drept de prelungire pana la un an si 6 luni de catre medicul expert al asigurarilor sociale, in intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculoza meningeala, peritoneala si urogenitala, inclusiv a glandelor suprarenale, pentru SIDA si neoplazii, in functie de stadiul bolii;
c un an si 6 luni, in intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculoza pulmonara operata si
osteoarticulara;
d 6 luni, cu posibilitatea de prelungire pana la maximum un an, in intervalul ultimilor 2 ani,
pentru alte forme de tuberculoza extrapulmonara, cu avizul medicului expert al asigurarilor
sociale.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns