ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu fara plata intr-un spital de stat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Bine v-am gasit si La multi ani!
Iata povestea mea:
20 de ani am lucrat intr-unul din spitalele inchise in aprilie 2011, am fost redistribuita dupa inchidere la un Spital Judetean de Urgenta cu angajare pe o perioada nedeterminata . In urma redeschiderii am fost detasata pe o perioada de 3 luni la cererea conducerii inapoi la vechiul loc de munca. La 01.02.2012 expira detasarea si mi s-a sugerat sa solicit concediul fara plata pe o perioada de un an pentru siguranta mea , si sa ma angajeze din nou . Doresc sa -mi explicati daca este legal, daca ma afecteaza intr-un fel si daca pot figura intr-unul cu concediul fara plata iar in altul cu contract individual de munca ? Precizez ca ambele spitale sunt de stat.

Adaugata in: Resurse umane
Mirabela Anghel
 User  Mirabela Anghel
a intrebat la 03 Ian. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Predescu Ana
 User Predescu Ana
a raspuns la intrebare la 04 Ian. 2012
Din cate inteleg este vorba de un singur contract de munca, cel pe perioada nedeterminata, dvs. fiind detasata la fostul loc de munca pana pe 01.02.2012, in cadrul acestui contract.
Daca luati concediu fara plata, nu trebuie sa va angajeze din nou pt. ca sunteti angajata deja, contractul fiind doar suspendat pe perioada concediului fara plata.
Deci, daca aveti un singur contract de munca si luati concediu fara plata, nu veti mai primi niciun salariu si nu vi se vor mai plati nici contributiile la pensii, sanatate si somaj.
De asemeni, in perioada concediului fara plata puteti fi concediata.

Codul muncii prevede:
Art. 60
1 Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
b pe durata suspendarii activitatii ca urmare a instituirii carantinei;
c pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d pe durata concediului de maternitate;
e pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
f pe durata concediului pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani;
g pe durata exercitarii unei functii eligibile intr-un organism sindical, cu exceptia situatiei in care concedierea este dispusa pentru o abatere disciplinara grava sau pentru abateri disciplinare repetate, savarsite de catre acel salariat;
h pe durata efectuarii concediului de odihna.
2 Prevederile alin. 1 nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 04 Ian. 2012
Bine ati venit si la mult ani!

Puteti lua concediu fara plata in cazul unuia din contracte iar celalalt sa ramana inca activ, fara probleme. Codul muncii permite realizarea unui cumul de functii daca alegea nu prevede altfel. Modul in care va va afecta va fi acela ca in cazul contractului pentru care veti solicita concediu fara plata nu veti beneficia de drepturile salariale si alte drepturi mentionate in contract, acesta urmand a fi suspendat ca urmare a cererii aprobate de catre angajator. Din punct de vedere legal insa nu are cum sa va afecteze.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021