ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu pentru pregatire profesionala


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog sa-mi spuneti daca pentru concediu fara plata pentru pregatire profesionala se suspenda contractul de munca si daca acesta se inregistreaza in Revisal?
Multumesc!

Adaugata in: Resurse umane
Mirela Spinu
 User  Mirela Spinu
a intrebat la 10 Mai. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 10 Mai. 2012
Art. 51 din codul muncii republicat
1 Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:

d concediu pentru formare profesionala;
Se inregistreaza in REVISAL. pe perioada duratei solicitate de dumneavoastra.
Ce trtebuie sa aveti in vedere la o astfel de solicitare
Art. 156
1 Cererea de concediu fara plata pentru formare profesionala trebuie sa fie inaintata angajatorului cu cel putin o luna inainte de efectuarea acestuia si trebuie sa precizeze data de incepere a stagiului de formare profesionala, domeniul si durata acestuia, precum si denumirea institutiei de formare profesionala.
2 Efectuarea concediului fara plata pentru formare profesionala se poate realiza si fractionat in cursul unui an calendaristic, pentru sustinerea examenelor de absolvire a unor forme de invatamant sau pentru sustinerea examenelor de promovare in anul urmator in cadrul institutiilor de invatamant superior, cu respectarea conditiilor stabilite la alin. 1.
Puteti beneficia de concediu de formare profesionala si platit in conditiile de mai jos.
Art. 157
1 In cazul in care angajatorul nu si-a respectat obligatia de a asigura pe cheltuiala sa participarea unui salariat la formare profesionala in conditiile prevazute de lege, salariatul are dreptul la un concediu pentru formare profesionala, platit de angajator, de pana la 10 zile lucratoare sau de pana la 80 de ore.
2 In situatia prevazuta la alin. 1 indemnizatia de concediu va fi stabilita conform art. 150.
3 Perioada in care salariatul beneficiaza de concediul platit prevazut la alin. 1 se stabileste de comun acord cu angajatorul. Cererea de concediu platit pentru formare profesionala va fi inaintata angajatorului in conditiile prevazute la art. 156 alin. 1.

Art. 158
Durata concediului pentru formare profesionala nu poate fi dedusa din durata concediului de odihna anual si este asimilata unei perioade de munca efectiva in ceea ce priveste drepturile cuvenite salariatului, altele decat salariul.



Alte intrebari despre Resurse umane

Expertii nostri
Ioana Popa
Marius Ion alexei delimart G Stancu George Andreescu Radu Anton Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns