ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Drept de diurna la punct de lucru


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
Firma multinationala cu sediul in Bucuresti se extinde in Galati, angajam personal cu domiciliul in Galati pe perioda nedeterminata din prima faza de constructie.
Intrebare:
Trebue sa se plateasca diurna personalului nou angajat din Galati daca sa facut CIM la Bucurest cu punct de lucru in Galati?
Cu stima


Iosif Andras
 User  Iosif Andras
a intrebat la 19 Iun. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 20 Iun. 2016
NU.
Diurna este indemnizatia de delegare sau detasare la care are dreptul orice angajat care se deplaseaza in interes de serviciu in tara sau in afara acesteia.
Dreptul la diurna al salariatilor aflati in delegatie este stabilit prin Codul Muncii, art. 44, punctul 2, astfel: "Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil", iar cel al salariatilor detasati prin art. 46, alin 4: "Salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de detasare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil".

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns