ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Este obligatoriu ca tatal sa intre in concediu dupa ce mama a efectuat un an de concediu crestere copil?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am un caz de crestere copil si as dori sa stiu daca este obligatoriu ca tatal sa intre 1 luna in concediu de crestere copil cand termina mama concediul? Si ce se intampla daca tata nu intra in concediu? Care este pierderea?

Multumesc anticipat!

Adaugata in: Resurse umane
Ileana Matican
 User  Ileana Matican
a intrebat la 12 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ileana Matican
 User Ileana Matican
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Oct. 2012
Multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Oct. 2012
Intrarea ambilor parinti in CCC este obligatorie numai in situatiile in care ambii indeplinesc conditiile de acordare a lui. Din totalul perioadei de concediu pentru care a optat mama tatal va trebui sa efectueze cel putin o luna, in caz contrar aceasta luna se scade din totalul celor de concediu, se pierde impreuna cu indemnizatia aferenta. Este valabil si invers, daca tatal intra in concediu, iar mama indeplineste conditiile de acordare a CCC dar revnie la lucru dupa concediul de maternitate. In cazul in care nu indeplinesc amandoi conditiile de acordare a CCC, prevederea nu se aplica. Dreptul nu este transferabil.

Art. 11 - OUG 111/2010 modificata prin OUG 124/2011
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepând cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepând cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:
a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri