ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Legat de vechime


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog frumos sa imi spuneti si mie cum pot afla ce vechime am per total corespunzator contractelor incheiate la itm? Mentionez ca am fost la diferiti patroni care mi-au incheiat contracte dar nu stiu cat timp au fost acele contracte valabile.
Va multumesc.


Mihai Furdui
 User  Mihai Furdui
a intrebat la 12 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mihai Furdui
 User Mihai Furdui
a raspuns userului georgeta ganea la 13 Nov. 2012
Eu nu mai detin cartea de munca, cred ca am pierdut-o pentru ca ultimul angajator care a detinut-o mi-a zis ca mi-a dat cartea de munca cand am plecat de la el si asta se traduce ori prin faptul ca el a pierdut-o sau eu, asta intamplandu-se in anul in care s-a introdus revisal-ul. In orice caz urmatorii angajatori cu care am incheiat contracte nu mi-au cerut cartea de munca si de aceeea sunt curios sa aflu ce se intampla daca nu mai am acest document pentru ca nu mai este obligatoriu.
Trebuie sa declar pierduta cartea de munca si sa-mi fac alta?
Cum imi aflu vechimea in campul muncii?
Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 12 Nov. 2012
Cred ca intrebarea este destul de clara, vechimea in functie de contractele de munca
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [2]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 12 Nov. 2012
Art. 279 din codul muncii republicat
(1) Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.
Oricum ar trebui sa fiti in posesia carnetului de munca.
3) Angajatorii care pastreaza si completeaza carnetele de munca le vor elibera titularilor in mod esalonat, pana la data de 30 iunie 2011, pe baza de proces-verbal individual de predareprimire.
(4) Inspectoratele teritoriale de munca ce detin carnetele de munca ale salariatilor le vor elibera pana la data prevazuta la alin. (3) , in conditiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei si protectiei sociale.
;;;;.

Daca va intereseaza stagiul de cotizare la pensii atunci va puteti adresa casei nationale de pensii pentru certificarea stagiului de cotizare pe baza declaratiilor individuale privind plata contributiei de asigurari sociale. La cerere anexati si o copie dupa CI. Contraprestatia este de 15 lei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Nov. 2012
Contractele au fost in derulare pana la momentul incetarii, tatal dvs ar trebui sa aiba o carte de munca incheiata pentru perioadele anterioare lunii ianuarie 2011. Pentru vechimea acumulata dupa aceasta data proba se face pe baza adeverintei de vechime eliberata de fiecare angajator unde a desfasura activitate.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri