ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Perioada de preaviz CIM cu 2 ore


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. Am urmatoarea speta: CIM cu fractiune de norma 2 ore/zi. In CIM este prevazut ca in caz de demisie preavizul este de 20 zile lucratoare. Angajatul poate fi obligat sa efectueze preavizul? Daca da, cat? 20 de ore?
Multumesc!

Adaugata in: Resurse umane
Hr User
 User  Hr User
a intrebat la 25 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 26 Sep. 2012
Rugamintea noastra ar fi sa nu repetati informatii deja postate sub o forma sau alta.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 26 Sep. 2012
Aveti posibilitatea sa-i incetati CIM inainte de expirarea perioadei de preaviz
Art. 81 din codul muncii republicat

(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 25 Sep. 2012
Completare: odata ce s-a stabilit caracterul nemotivat al absentelor, contractul de munca se suspenda pentru peroada respectiva, in baza unei decizii. Contractul poate fi suspendat si pe perioada cercetarii disciplinare, tot prin decizie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 25 Sep. 2012
Daca angajatoul nu a renunta la preaviz si totodata nu poate fi acuzat de nerespectarea obligatiilor contractuale, decizia angajatului de a nu sta in preaviz se poate intoarce impotriva lui, acesta putand fi acuzat de abatere disciplinara constand in absentarea nemotivata de la locul de munca. Situatie in care angajatorul este indreptatit sa declanseze procedura cercetarii disciplinare, odata ce a fost stabilit caracterul lor nemotivat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 25 Sep. 2012
Da, este obligat sa efectueze preavizul daca angajatorul nu renunta la el total sau partial, sau daca angajatul nu a optat pentru neefectuarea preavizului ca urmare a nerespectarii obligatiilor contractuale de catre angajator. Salariatul incadrat cu norma partiala are acelasi preaviz ca cel cu norma intreaga. Preavizul sau va fi de 20 de zile lucratoare in speta de fata.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri