Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pot fi obligat sa platesc minusurile din depozit?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua , pot fi obligat de angajator sa raspund de marfa din depozit atata timp cat eu intru in depozit maxim 5 minute pe zi sa las o factura celor care incarca marfa?
Eu ma ocup de facturare si introducerea receptiilor in calculator

Adaugata in: Resurse umane
Horatiu Naznean
 User  Horatiu Naznean
a intrebat la 29 Mai. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

9 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Horatiu Naznean la 29 Mai. 2013
Art. 170 - Codul muncii.
Acceptarea fara rezerve a unei parti din drepturile salariale sau semnarea actelor de plata in astfel de situatii nu poate avea semnificatia unei renuntari din partea salariatului la drepturile salariale ce i se cuvin in integralitatea lor, potrivit dispozitiilor legale sau contractuale.

Inteleg ca dvs vi se retin acesti bani din salariu, deci nu este bine deloc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Horatiu Naznean la 29 Mai. 2013
Este ilegala acea retinere pentru ca nu ati semant niciun fel de acord pentru plata unei garantii, nu sunteti gesitonar si deci nu aveti contract de garantie. Din ce spuneti sunt multe alte probleme acolo, ca atare personal va recomand un control la ITM. Banii deja retinuti ar trebui recuperati prin actiune in instanta, altfel nu prea vad cum pentru ca este singura institutie care poate da o decizie irevocabila asupra ilegalitatii acestei masuri.

La dvs nu este raspundere pentru ca nu sunteti gestionar iar retinerile se fac intotdeauna cu o baza legala in spate, o decizie, o cercetare etc. Trebuie o cercetare in gestiune cu gestionarul prezent ca sa se constate ca intr-adevar sunt lipsuri sau stricaciuni asupra marfii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Horatiu Naznean la 29 Mai. 2013
E important in ce baza va retine acea garantie de 99 lei.Intr-adevar munca pe care o desfasurati nu presupune gestiune materiala sau baneasca sa va retina garantie.Minusurile sau plusurile se constata la un inventar facut unei persoane care gestioneaza bunuri de catre o comisie.Retinerea din salariu se face numai in urma unei evaluari
Art. 254
(1) Salariaţii răspund patrimonial, ?n temeiul normelor şi principiilor răspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina şi ?n legătură cu munca lor. Angajatorul nu poate sa va retina din salariu fara ca dvs. sa va insusiti paguba produsa.
art 254 din codul muncii republicat
(2) Salariaţii nu răspund de pagubele provocate de forţa majoră sau de alte cauze neprevăzute care nu puteau fi ?nlăturate şi nici de pagubele care se ?ncadrează ?n riscul normal al serviciului.
(3) ?n situaţia ?n care angajatorul constată că salariatul său a provocat o pagubă din vina şi ?n legătură cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o notă de constatare şi evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul părţilor, ?ntr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicării.
(4) Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul părţilor, conform alin. (3) , nu poate fi mai mare dec?t echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Horatiu Naznean
 User Horatiu Naznean (Administrator, devo-shop.ro)
a raspuns userului Anda Diana la 29 Mai. 2013
eu doar facturez pe baza documentelor ce vin din depozit cu marfa pregatita si duc factura inapoi la depozit lunar se opreste o garantie de 99 de lei pe care am obsevat ca odata la cateva luni vor sa o retina de tot motivand tot felul de lipsuri de marfa in depozit. Intradevar acele lipsuri exista insa nu cred ca e vina mea atat timp cat eu nu vad ce intra si ce iasa din depozit fizic.Plus ca acces la depozit au mai multe persoane pe care nimeni nu le veerifica la intrare,defapt nici masinile cu marfa nu sunt verificate 100%
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Anda Diana
 User Anda Diana
a raspuns userului Georgeta Ganea la 29 Mai. 2013
E clar ca dna nu este gestionar pentru ca din ce spune ea, doar duce o factura in depozit si atat, deci nu are legatura cu marfa. Personal cred ca angajatorul recurge la un abuz cand retine acei bani, daca intr-adevar ii incaseaza din salariul ei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [2]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 29 Mai. 2013
Raspunderea gestionara este reglementata de Legea 22 din 1969 actualizata.Daca intrati in incidenta acestei legi in mod normal ar trebui sa aveti anexa la CIM un contract de garantie.Daca nu aveti o incadrare in masura sa negociati si un astfel de contract nu sunt motive sa va impute nicio lipsa din gestiune.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [3] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Horatiu Naznean la 29 Mai. 2013
Atunci seful de depozit este responsabil de ceea ce se intampla cu marfa din el, daca nu exista un gestionar propriu-zis. Acel sef de depozit probabil are atributii de gestionar si este mentionat in fisa postului sau ca este raspunzator de ceea ce se intampla cu marfa din depozit.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Horatiu Naznean
 User Horatiu Naznean (Administrator, devo-shop.ro)
a raspuns userului Ioana Popa la 29 Mai. 2013
EU FAC FACTURILE SI RECEPTIILE (SCRIPTIC) NU VAD MARFA NU VAD CE IASA SI INTRA IN DEPOZIT Nu exista gestionar ci un asa zis sef de depozit
Multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [3] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Mai. 2013
Ca sa se ajunga la aceasta masura ar trebui derulata o ancheta de gestiune pentru a se stabili ce lipseste si cine se face vinovat. Principala persoana responsabila de gestiunea stocului este gestionarul. Insa din ce spuneti dvs, este abuziva acea masura pentru ca dvs nu lucrati efectiv cu marfa ci doar inmanati un document important colegilor de acolo. Ca atare nu are o baza legala sa va oblige la o astfel de plata. Incercati o sesizara catre ITM.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2020
Bun? ziua, revin cu detalii stagiul de cotzare 29 ani 4 luni si 11 zile din care 13 ani 4 luni si 3 zile condi??ii...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Aug. 2020 2 raspunsuri
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 5 raspunsuri
Sunt in concediu medical un an,intrebarea este daca vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaza acest aspect?[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt n?scut?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nv????m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns