ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Procedura legala pe perioada cercetarii disciplinare,in cazul in care angajatul prezinta cerere de demisie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

As dori sa va intreb, daca am un salariat care are contractul de munca suspendat pentru perioada cercetarii disciplinare, cercetarea avand loc in data de 10.06, suspendarea este din 31.05 pana in 14.06, iar azi vine cu o cerere de demisie la zi, intrebarea mea este daca pot sa ii desfac cim-ul cu art. 55 lit. b) sau facem cercetarea?

Va multumesc!

Adaugata in: Resurse umane
Krisztina Bene
 User  Krisztina Bene
a intrebat la 03 Iun. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Iun. 2013
Daca va solicita incetarea cu acordul partilor, da, puteti, cat timp ii aprobati acea cerere. Daca este insa demisie cu renuntare la preaviz atunci temeiul incetarii il reprezinta art. 81 (8) din Codul muncii republicat.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Sunt nascuta in 23.07.1962. In 15.06.2021 voi avea 40 de ani si 9 luni vechime in munca.Incepand cu data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Mai. 2021 1 raspuns
O persoana care a locuit 30 ani in localitate cu poluare remanenta doreste sa iasa la pensie cu exact 5 ani inainte de...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Mai. 2021 1 raspuns
Buna ziua! Sunt nascuta in 21.06.1964. Angajata din 13.02.1984. In perioada 13.02.1984 - 01.04.2001 am lucrat in grupa a...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Mai. 2021 4 raspunsuri