ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

revisal salariu minim


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Unui angajat aflat in incapacitate temporara de munca, de peste 200 de zile, i se intocmeste act aditional in vederea modificarii salariului conform H.G. 1225/2011, privind salariul minim pe economie garantat in plata si i se introduce modificarea in Revisal in termen de 20 de zile de la data aparitiei modificarii?
C.i.m. este suspendat, conform art. 50 lit. b din Codul Muncii, dar in REVISAL, perioadele de incapacitate temporara de munca nu se introduc ca fiind perioade de suspendare!
Cum procedez?
Ii intocmesc si introduc in REVISAL odata cu revenirea la serviciu, actul aditional avand data revenirii sau il pot introduce acum, el oricum producand efecte odata cu revenirea acestuia, acum beneficiind de indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca?
Cu multumiri!

Adaugata in: Resurse umane
Jipa Mariana
 User  Jipa Mariana
a intrebat la 12 Ian. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Ian. 2012
Puteti intocmi o noua decizie cu numele salariatului in cauza in momentul in care salariatul revine la locul de munca si isi reia activitatea. Operare in Revisal nu puteti face pe perioada cat CIM este suspendat, chiar daca aceasta suspendare nu este trecuta in Revisal.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns