ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Tichete de masa


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Am si eu un salariat, angajat cu norma intreaga, dar care nu este cu functia de baza la societatea noastra. La celalalt angajator unde are functia de baza nu beneficiaza de tichete de masa.
Daca da o declaratie pe proprie raspundere privind faptul ca nu primeste bonuri de masa de la angajatorul unde are functia de baza, ii putem da de la societatea noastra tichete?
Stiu ca la art.35 se specifica ca "in cazul cumulului de functii, tichetele de masa pot fi acordate numai de catre angajatorii unde salariatii in cauza isi au functia de baza, potrivit legii."; dar daca nu beneficiaza de acolo de tichete, nu ii putem noi acorda?

Va multumesc

Adaugata in: Resurse umane
Andreea Enache
 User  Andreea Enache
a intrebat la 29 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andreea Enache
 User Andreea Enache
a raspuns userului Ioana Popa la 29 Iul. 2013
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Iul. 2013
Nu, legea prevede ca se acorda numai de catre angajatorul unde exista functia de baza. Puteti sa ii acordati o majorare salariala daca doriti sa ii cresteti venitul, dar in privinta tichetelor nu aveti voie legal.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri