ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Anunt AJOFM


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pleaca o persoana din firma, prin acordul partilor, administratorul nu mai doreste angajare. Trebuie anunt la somaj ca aceasta persoana a plecat?

Pleaca prin desfiintarea postului...trebuie anuntat la somaj ceva?
Angajez pe cineva...trebuie sa merg la somaj inainte de angajare?
Angajez pe cineva...dupa angajare trebuie sa merg la somaj?

Acestea sunt cateva intrebari...dar la care primesc f multe raspunsuri
As dori un raspuns clar pentru fiecare intrebare in parte.

Va multumesc

Adaugata in: Somaj
Andrea Andrea
 User  Andrea Andrea
a intrebat la 21 Feb. 2013
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Feb. 2013
Se anunta la ANOFM doar situatiile in care postul devine vacant, nu si situatiile in care se desfiinteaza postul.

ART. 10 - Legea somajului 76/2002 actualizata:
(1) Angajatorii au obligatia sa comunice agentiilor pentru ocuparea fortei de munca judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, denumite in continuare agentii pentru ocuparea fortei de munca, in caror raza isi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de munca vacante, in termen de 5 zile lucratoare de la vacantarea acestora.
(2) Furnizorii de servicii de ocupare acreditati au obligatia de a comunica lunar agentiilor pentru ocuparea fortei de munca in a caror raza isi au sediul date privind numarul somerilor mediati si incadrati in munca.

ART. 3
(1) Prin locuri de muncă vacante, potrivit art. 10 alin. (1) din lege, se ?nţelege locurile de muncă devenite disponibile ca urmare a ?ncetării raporturilor de muncă sau de serviciu, precum şi locurile de muncă nou-create.
(2) Comunicarea de către angajatori a locurilor de muncă vacante se va face pe suport de h?rtie sau ?n format electronic, pe suport magnetic ori e-mail, conform formularului prevăzut ?n anexa nr. 1.

ART. 4 - HG 174/2002 privind normele de aplicare a legii 76/2002
(1) Furnizorii de servicii prevăzuţi la art. 10 alin. (2) din lege vor comunica agenţiei pentru ocuparea forţei de muncă judeţene sau, după caz, a municipiului Bucureşti, p?nă la data de 5 a fiecărei luni pentru luna expirată, date privind şomerii mediaţi şi ?ncadraţi ?n muncă.
(2) Comunicarea prevăzută la alin. (1) se va face pe suport de h?rtie sau ?n format electronic, pe suport magnetic ori e-mail, conform formularului prevăzut ?n anexa nr. 2.


Nu aveti de ce sa mergeti la ANOFM daca angajati pe cineva. Numai daca acea persoana este angajata din randul somerilor este necesara repartitia de la Agentie, obtinuta se salariat. Dar dvs nu aveti de ce sa mergeti la ANOFM cand faceti o angajare.


Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns