ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

reintorcere la serviciu din concediu crestere copil la firma in faliment


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In prezent ma aflu in concediu pentru crestere copil pana la varsta de 2 ani. La data de 01.06.2016( la implinirea varstei de 2 ani a copilului) ar trebui sa ma intorc la serviciu insa firma este in faliment( dosar de faliment pe rolul instantei).In aceasta situatie ce se va intampla cu contractul meu de munca? pot beneficia de indemnizatie de somaj? in caz afirmativ incepand cu ce data?Va multumesc.

Ramona Tache
 User  Ramona Tache
a intrebat la 11 Ian. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 12 Ian. 2016
Singurele situatii in care salariatii aflati in concediu crestere copil pot fi concediati, sunt reorganizarea judiciara si falimentul insa,exista obligatia acordarii unei perioade de preaviz ce nu poate fi mai mica de 20 de zile lucratoare (art. 75 din Codul muncii) precum si a tuturor drepturilor de care beneficiaza salariatii in cazul disponibilizarii in temeiul contractului individual sau colectiv de munca (art. 67 din Codul muncii).
Preavizul se acorda dupa terminarea concediului si se plateste conform contractului, cu salariul cuvenit. Acesta trebuie transmisa salariatului prin notificare, decizia de concediere se emite in ziua incetarii contractului individual de munca.
Daca indepliniti si conditia stagiului de cotizare, puteti solicita indemnizatia de somaj cu data incetarii contractului idividual de munca.

Alte intrebari despre Somaj

Eroare conectare :