ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Se poate beneficia de somaj in acest caz?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

In cadrul societatii noastre avem urmatoarea situatie:
O salariata s-a aflat in concedii de crestere copii timp de aproximativ 4 ani ( a nascut primul copil si apoi a adus concedii medicale de sracina si lauzie pentru al doilea copil, deci a avut continuitate intre cele 2 sarcini) si ar trebui sa revina la munca pe data de 16 aprilie. Intre timp firma s-a aflat in insolventa si in momentul de fata este in reorganizare, fapt pentru care postul ei se va desfiinta.
Intrebarile mele sunt:
1. Daca la incetarea CIM ea are dreptul sa beneficieze de somaj avand in vedere ca a avut contractul suspendat timp de 4 ani?
2. Si daca da, ce venituri se trec in adeverinta de somaj? Cele realizate inainte de prima sarcina?

Va multumesc anticipat!

Adaugata in: Somaj
Roxana Stanciu
 User  Roxana Stanciu
a intrebat la 04 Apr. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Roxana Stanciu
 User Roxana Stanciu
a raspuns userului adriana iancu la 05 Apr. 2016
Va multumesc frumos!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 04 Apr. 2016
1. Va avea dreptul la somaj, deoarece concediul de crestere copil reprezinta perioada asimilata stagiuui de cotizare pentru somaj conform OUG 111.2010,Art.22:

(1) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1), art. 6, art. 9 alin. (5) si (6) si art. 10 constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor de pensie in sistemul public si a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca,cumodificarile si completarile ulterioare.
2. Da.


Alte intrebari despre Somaj

Expertii nostri
Ioana Popa
George Andreescu adriana iancu alexei delimart G Stancu Radu Anton Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns