ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

somaj dupa facultate


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Daca nu am depus dosarul in limita celor 60 de zile de la terminarea facultatii, mai pot beneficia de somaj?

Adaugata in: Somaj
Mihaela Mihaila
 User  Mihaela Mihaila
a intrebat la 04 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Mihaela Mihaila la 04 Sep. 2012
DA, veti primi indemnizatie de somaj dupa expirarea celor 60 de zile, daca depuneti dosarul in 10 zile calendaristice dupa aceasta data.In caz ca intarziati cu dosarul veti primi indemnizatie de somaj de la data depunerii cererii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mihaela Mihaila
 User Mihaela Mihaila
a raspuns userului georgeta ganea la 04 Sep. 2012
Inseamna ca imi pot depune dosarul, desi am depasit termenul de 60 zile? Multumesc pentru raspuns.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Sep. 2012
Veti beneficia de somaj dupa expirarea celor 60 de zile de la data absolvirii
Art. 38 din Legea 76 din 2002

(1) Indemnizatia de somaj se acorda persoanelor prevazute la art. 17, la cerere, dupa caz, de la data:
...
l) expirarii perioadei de 60 de zile, prevazute la art. 17 alin. (2) lit. a);

m) absolvirii, pentru cazurile prevazute la art. 17 alin. (2) lit. b);
....

Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2022