ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Somaj in prenatal


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt insarcinata in 6 luni, firma la care lucrez urmeaza sa imi plateasca concediul de maternitate dar se afla in insolventa. Intrebarea mea este urmatoarea: Daca intru in somaj de unde se ridic banii pentru concediu de materintate ?

Multumesc anticipat,
Cristina Horodnic

Adaugata in: Somaj
Cristina Horodnic
 User  Cristina Horodnic
a intrebat la 08 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 09 Nov. 2012
Articolul citat de dvs se refera strict la CAND anume se face plata indemnizatiei si de catre ce institutiei, si nu cand se prezinta certificatul medical. In plus, articolul nu este redat corect. Este vorba de alineatul 3, si nu alineatul 1 al articolului 36.

Art. 36 - OUG 158/2005
(3) Plata indemnizatiilor se face lunar de catre:
a) angajator, cel mai t?rziu odata cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectiva,
pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. A si B;
b) institutia care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj, p?na la data de 10 a lunii urmatoare celei pentru care s-a acordat concediul medical.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 08 Nov. 2012
Aveti in vedere si faptul ca ANOFM trebuie anuntati in 24 de la data eliberarii certificatului medical, conform unui raspuns primit din partea ANOFM.

"Urmare a solicitarii dvs. transmisa la ANOFM- Serviciul Comunicare si Secretariatul Consiliului de Administratie si inregistrata cu nr. 4857/19.10.2012, va comunicam urmatoarele:

Printre obligatiile persoanei care beneficiaza de indemnizatia de somaj, mentionate la art. 41 alin. 1 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, se afla si aceea de a anunta in scris agentia pentru ocuparea fortei de munca la care sunt inregistrate cu privire la aparitia starii de incapacitate temporara de munca, precum si datele de identificare, respectiv numele medicului prescriptor si unitatea in care functioneaza acesta, in termen de 24 de ore de la data acordarii concediului medical. In situatia in care aparitia starii de incapacitate temporara de munca a intervenit in zilele declarate nelucratoare sau implinirea termenului de 24 de ore se realizeaza in zilele declarate nelucratoare, persoanele care beneficiaza de indemnizatie de somaj au obligatia de a instiinta agentia pentru ocuparea fortei de munca la care sunt inregistrate, in prima zi lucratoare.

Avand in vedere faptul ca in lege nu se face nicio mentiune cu privire la concediul de maternitate, si in aceasta situatie agentia pentru ocuparea fortei de munca trebuie anuntata in termenul mentionat mai sus.

Serviciul Comunicare

Oana Mitea
Consilier principal"
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului la 08 Nov. 2012
Art. 36 din OUG 158 DIN 2005

(1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat ?n condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru plată.

;;;;
;;;;

b) instituţia care administrează bugetul asigurărilor pentru şomaj, p?nă la data de 10 a lunii următoare celei pentru care s-a acordat concediul medical;


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 08 Nov. 2012
Daca intrati in somaj, prezentati certificatul medical la ANOFM. Plata concediului este suportata integral din banii Fondului National de Asigurari Sociale de Sanatate, iar in cazul somajului acesta va fi platit de ANOFM. Somajul se va suspenda pe perioada concediului medical de maternitate, cat si pe durata celui de crestere copil, daca veti accesa acest drept si indepliniti conditiile de acordare a lui.

Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri