ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Adeverinta pentru medic trebuie vizata de Casa de sanatate?"

Buna ziua.
Adeverinta eliberata unui salariat pentru medic din care reiese ca se platesc contributiile aferente pentru sanatate, trebuie vizata si de Casa de sanatate? Mentionez ca am mai eliberat asemenea adeverinte dar nu mi s-a cerut acest lucru mie in calitate de I.R.U. Daca trebuie vizata cine are aceasta obligatie?
Va multumesc.

Adaugata in
  • Contributii
  • Adeverinta pentru medic

Petre Daniela
 User  Petre Daniela a intrebat la 03 Dec. 2013

 

9 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Sorinel-valentin Dobre
 User Sorinel-valentin Dobre a raspuns userului Petre Daniela la 27 Dec. 2013
asa se intampla cand contabilii fac si treaba de HR . nu poti sa le stii chiar pe toate dintr-un curs de 3 saptamani !


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sorinel-valentin Dobre
 User Sorinel-valentin Dobre a raspuns userului Ioana Popa la 27 Dec. 2013
sarbatori fericite d-na Popa !


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Gabriela Hintia la 05 Dec. 2013
Departe de adevar acest lucru. Exista situatii in care se impune eliberearea unei adeverinte de catre CNAS, chiar legea sanatatii 95/2006 le reda destul de clar. Chiar daca apare ca fiind asigurat, unele situatii cer aceaste tipuri de adeverinte. De exemplu:

Art. 213
(3) Persoanele care au calitatea de asigurat fără plata contribuţiei vor primi un document justificativ special, carnet sau adeverinţă de asigurat fără plata contribuţiei eliberat de casa de asigurări de sănătate, care atestă această calitate īn urma prezentării la casa de asigurări a documentelor care dovedesc că se īncadrează īn prevederile alin. (1) sau alin. (2). Acest document va fi vizat periodic, după caz, īn urma prezentării, de către persoana interesată, la casa de asigurări, a documentelor care dovedesc menţinerea condiţiilor de īncadrare īn categoria asiguraţilor fără plata contribuţiei, īn condiţiile stabilite prin ordin al preşedintelui CNAS.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Hintia
 User Gabriela Hintia a raspuns userului georgeta ganea la 04 Dec. 2013
Buna ziua,
Un asigurat poate fi verificat din orice spital, policlinica, cabinet medic de familie si/ sau specialist pe portalul CNAS program SIUI, doar introducand CNP-ul persoanei care prezinta adeverinta de la angajator. Cei care cer alte aprobari si vize ale caselor de sanatate, ori sunt comozi ori habar n-au, sau nu vor sa-si faca treaba



Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului gabriela costache la 04 Dec. 2013
Casa Transportatorilor nu mai exista, a fost desfiintata. Asiguratii inscris in cadrul ei au fost mutati la Casa de Sanatate a Muncipiului Bucuresti. Nu prea imi este clar cum mai pot primi ei o astfel de hartie spre semnare.

O astfel de adeverinta precum cea redata de dna Ganea nu se vizeaza de Casa, sunt alte adeverinte eliberate sub viza lor si care sa ateste calitatea de asigurat.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Costache
 User Gabriela Costache a raspuns userului georgeta ganea la 04 Dec. 2013
Exista institutii spitalicesti care solicita adeverinta vizata de Casa de sanatate(daca angajatul este inscris la Casa Transportatorului sai OPSNAJ) . Noi avem angajati care sunt inscrisi la casa OPSNAJ si la Casa Transportatorilor. Si unii medici cer aceste adeverinte vizate si de casa respectiva si noi(angajatorul) le completam,le trimitem prin fac la Bucuresti, casa respectiva le vizeaza, dupa ce ii cauta in baza de date si le trimit inapoi,prin fax la noi.Si medicul care a solicitat asta, este...."fericit"


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns userului Petre Daniela la 03 Dec. 2013
Modelul este aprobat prin ordin al ministrului sanatatii.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Petre Daniela
 User Petre Daniela a raspuns userului georgeta ganea la 03 Dec. 2013
Multumesc mult,am o contabila care traieste I.E.N si ma trimite la casa de sanatate sa vizez aceasta adeverinta.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 03 Dec. 2013
Nu, se elibereaza doar cu semnatura angajatorului

Denumirea angajatorului ...............................................................................
Cod fiscal (CUI/CNP angajator/persoană fizică) ........................................
Nr. de īnregistrare la registrul comerţului ....................................................
ADEVERINŢĂ
Prin prezenta se certifică faptul că domnul/doamna .........................................., CNP ........................, act de identitate ...... seria .......... nr. .................., eliberat de ............................. la data de ...................., cu domiciliul īn ......................................................., str. ................................................. nr. ..., bl. ..., ap. ...., sectorul/judeţul ............................., are calitatea de salariat şi i s-a reţinut şi virat lunar contribuţia pentru asigurările sociale de sănătate, potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma īn domeniul sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare.
Persoana mai sus menţionată figurează īn evidenţele noastre cu următorii coasiguraţi (soţ/soţie, părinţi, aflaţi īn īntreţinere):
1. Nume, prenume, .............................................CNP .....................................
2. Nume, prenume, .............................................CNP .....................................
3. Nume, prenume, .............................................CNP .....................................
Prezenta adeverinţă are o perioadă de valabilitate de 3 luni de la data emiterii.
Sub sancţiunile aplicate faptei de fals īn acte publice, declar că datele din adeverinţă sunt corecte şi complete.
Reprezentant



Alte intrebari despre Contributii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,Ma confrunt cu o problema in aceasta perioada. Sunt angajata pe functie de conducere cu preaviz de 45 zile...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Iul. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Ma numesc Mirica Neculai, nascut la data de 26.03.1947, am iesit la pensie anticipata partial la data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Iul. 2014 4 raspunsuri
Sunt salariata la o intreprindere privata,respectiv la S.C.ELECTROCARBON S.A.Din anul 2010 angajatorul nu ne-a mai...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Iul. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua, societatea la care lucrez o sa angajeze servanti pompieri. Ei vor avea urmatorul program: vor lucra in ture...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Iul. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Lucrez la o companie de transport ca sofer autocamion.Contractul incheiat cu aceasta companie este un contract...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Iul. 2014 3 raspunsuri
Buna ziuaIn data de 25.07.2014 am adresat o intrabarela care nu am primit raspuns nici pana la aceasta ora.Va rog sa-mi...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Iul. 2014 1 raspuns
Video club