ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Programul de lucru in cazul preavizului"

Daca o sa intru in preaviz de 20 de zile cate ore trebuie sa merg la lucru? Program normal de 8 ore sau mai putin? Cum se plateste preavizul? Pe orele lucrate?
va multumesc.

Adaugata in
  • Contributii

Iuliana Mihart
 User  Iuliana Mihart a intrebat la 27 Feb. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 27 Feb. 2013
Programul va fi acelasi ca si pana atunci, daca in Contractul colectiv sau Regulamentul Intern nu apar prevederi speciale in privinta reducerii programului pe perioada preavizului.

De regula o astfel de masura, acolo unde exista inca, vizeza preavizul de concediere pe motive neimputabile salariatului, nu si pe cel pentru demisie.

Preavizul se plateste conform contractului, acesta din urma isi produce in continuare efectele pe durata preavizului acordat. Calculul se va face raportat la zilele lucrate in total, in functie de drepturile salariale negociate prin contractul de munca, prevazute in lege si in CCM / RI.



Alte intrebari despre Contributii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 4 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Am un salariat ce are 2 contracte de munca. Un contractin invatamantul superioar unde are si baza(primeste...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat in perioada de proba poate fi concediat printr-o simpla notificare dar va rog sa ma lamuriti si pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua!Vreau sa stiu daca o societate cu obiect de activitate TRANSPORTURI, poate acorda unui sofer diurna externa de...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Video club