ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Coasigurat"

Buna ziua...intrebarea mea este cine poate sa fie coasigurat, stiu doar de mama, tata, copii, sot-sotie, frate-sora adica rude de gradul 1...rude de gradul 2 de exemplu, verisori, bunici pot fi coasigurati?
Iar daca o angajata are tata vitreg, dar ea a ramas cu numele vechi, prin certificatul de casatorie a mamei ei cu tatal vitreg poate sa
fie coasigurat tatal vitreg?
Va multumesc.

Adaugata in
  • Deduceri

Otilia Varga
 User  Otilia Varga a intrebat la 15 Ian. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 15 Ian. 2013
Nu toate aceste persoane pot avea si calitatea de coasigurat, numai sotul/ sotia si parintii pot avea acest statut. Rudele de gradul 1 pana la gradul 2 pot fi persoane in intretinere, dar numai cele de mai sus au si statutul de coasigurat. Tatal vitreg nu poate fi coasigurat in niciun caz, nu este ruda de grad I sau II, el este afin (ruda prin alianta). Iar afinii nu pot fi persoane in intretinere.






Alte intrebari despre Deduceri

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua,Am un angajat care anul trecut nu si-a efectuat tot concediul de odihna, are posibilitatea sa isi ia anul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 6 raspunsuri
buna ziua, daca trebuie sa inchei un contract de munca pe perioada nedeterminata a unui salariat, care se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua,In cazul in care avem o salariata care solicita suspendarea contractului de munca pentru cresterea copilului...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 3 raspunsuri
daca in cim data la care se vor plati salariile este 15 a lunii urmatoare, insa incetarea contractului are loc in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 5 raspunsuri
Buna ziua,Doresc sa va intreb daca concediul de sarcina si lauzie diminueaza concediul de odihna.Am intrat in concediupe...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului (art. 61, lit. c), in cazul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 1 raspuns
Video club