Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

contributie pensionare anticipata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


un fost coleg de facultate mi-a spus ca el se va pensiona anticipat la 60 de ani cu 27 ani de contributie ca asa stie el ca este legal ! noi suntem generatia 1958 ( nascuti) deci avem acum 59 de ani ! eu stiam ca anticipat te poti pensiona intr-adevar la 60 de ani ( varsta de pensionare la limita de varsta e 65 de ani ) dar cu 35 de ani contributie ! s-a schimbat ceva ? colegul nu are nici o grupa I sau II l-am intrebat . zicea ca a vorbit cu juristi , ca legea e interpretabila ! ma puteti lamuri va rog ?

Sorinel-valentin Dobre
 User  Sorinel-valentin Dobre
a intrebat la 06 Oct. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Sorinel-Valentin dobre la 11 Oct. 2017
DA
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sorinel-valentin Dobre
 User Sorinel-valentin Dobre
a raspuns userului georgeta ganea la 10 Oct. 2017
multumesc d-na Ganea ! iar stagiul complet de cotizare e 35 de ani nu ? pt. nascut in 1958 !
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 06 Oct. 2017
- Pensia anticipata


Art. 62 din Legea 263 din 2010
(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.
Art. 65
(1) Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.


Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 7 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: am trimis in revisal CIM-ul pentru o angajata care a anuntat in prima zi de munca...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2018 1 raspuns
1.Un salariat care este angajat pe perioada determinata, mai trebuie transmis in revisal incetarea daca a fost trecuta...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Iun. 2018 1 raspuns
Un angajat isi inregistreaza pe data de 8 iunie,demisia,incepand cu data de 11iunie.Adica o scrie vineri, (vineri...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2018 1 raspuns