ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Grupa a IIa de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am lucrat ca inginer mecanic agricol la un fost IAS in perioda 05.05.1982 - 25.01.1985.
Mi s-a eliberat adeverinta de munca in gr. II-a cf. ord,50/90 completat cu avizele ulteriore din scrisorile nr. 168/MB/22.04.1997 si nr.155/MB/31.03.1998 a MMPS, anexa nr 2, poz. 178 , lit. "h".
In cartea de munca, ca si in adeverinta de grupa II-a, scrie ca in perioada 05.05.1982 - 01.03.1984 am lucrat in functia de sef sector mecanic (fara sa precizeze - inginer mecanic in functia de sef sector mecanic) iar in perioada 01.03.1984 - 25.01.1985 am lucrat ca inginer principal.
Functionarul de la casa de pensii a citit ad-literam la litera  h din scrisoarea nr.155/MB/31.03.1998, anexa nr. 2: ingineri, tehnicieni, maistrii mecanici" si a interpretat faptul ca functia de sef sector mecanic nu este inscrisa la litera "h" desi era superioara functiei de inginer principal.
Ca atare toata perioada de munca in gr.II-a (05.05.1982 - 25.01.1985 ) nu s-a luat in calcul la dosarul de pensionare pe motivul ca nu s-a invocat corect temeiul legal al acordarii gr. a II-a de munca?
Mentionez faptul ca arhivele unitatii nu se mai gasesc iar rectificarea cartii de munca in sensul faptului ca trebuia sa scrie "inginer cu functia - sef sector mecanic" este imposibila.
Nu am contestat in termenul legal decizia casei de pensii si in prezent m-am adresai instantei.
Solicit ajutor competent pentru argumentarea favorabila a cauzei mele, descrisa mai sus. Cu stima, va multumesc!

Adaugata in: Pensii
Aniela Laza
 User  Aniela Laza
a intrebat la 07 Dec. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Aniela Laza
 User Aniela Laza
a raspuns la intrebare la 09 Dec. 2013
"Intrebarile tale primesc garantat raspuns" ?!
Imi cer scuze dar, chiar nu poate nimeni sa-mi dea un raspuns?A

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2015
Va rog sa-mi spune-ti daca concediul fara plata in interes personal se ia in considerare ca si vechime in munca (...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua,Conform art. 81 din Normele de aplicare a prevederilor OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 2 raspunsuri
Buna ziuama intereseaza sa stiu cate zile de concediu de odihna are dreptul pe anul acesta o persoana angajata in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2015 3 raspunsuri
Buna ziua,Se poate contesta o decizie din anul 2012, desfacere CIM Art 65 alin1 fara preaviz, s-a beneficiat de somaj,...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 8 raspunsuri
Mama a avut anul trecut un atac cerebral sever a ramas blocata la pat,este pensionara are 83 ani .As dori sa stiu daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iun. 2015 1 raspuns
Va rog sa ma ajutati cu o problema in revisal Amavut un salariat care a a avut cim determinat pina in 2013 cand a...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2015 10 raspunsuri

X