ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Pensionarea"

Sunt nascuta in 1954, am muncit 27 de ani si intrebarea mea este daca mai e valabila legea cu diminuarea varstei de iesire la pensie daca am crescut 3 copii peste varsta de 10 ani?


Adaugata in
  • Pensii

Cezara Luminita Bejenaru
 User  Cezara Luminita Bejenaru a intrebat la 22 Ian. 2013

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 22 Ian. 2013
Nu se mai aplica reducerea varstei de pensionare pentru cresterea si ingrijirea a trei copii.Dumneavoastra nu aveti stagiul complet de cotizare, motiv pentru care va puteti pensiona doar la implinirea varstei standard de pensionare.Am facut o simulare utilizand programul pus la dispozitie de casa de pensie pe site-ul LaPensie,com pentru anul dvs de nastere si am luat in calcul luna ianuarie neavand acxeata informatie si rezultatul ar fi:
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2013 luna Septembrie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani si 4 luni . Stagiul complet de cotizare este de 29 ani si 4 luni.*



Alte intrebari despre Pensii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
buna ziua, daca trebuie sa inchei un contract de munca pe perioada nedeterminata a unui salariat, care se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua,Doresc sa va intreb daca concediul de sarcina si lauzie diminueaza concediul de odihna.Am intrat in concediupe...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 3 raspunsuri
daca in cim data la care se vor plati salariile este 15 a lunii urmatoare, insa incetarea contractului are loc in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 5 raspunsuri
Buna ziua,Am un angajat care anul trecut nu si-a efectuat tot concediul de odihna, are posibilitatea sa isi ia anul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului (art. 61, lit. c), in cazul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 1 raspuns
Buna ziua,In cazul in care avem o salariata care solicita suspendarea contractului de munca pentru cresterea copilului...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Aug. 2014 3 raspunsuri
Video club