Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

recalculare pensie pentru perioada lucrata dupa pensionare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am iesit la pensie in oct.2016 limita de varsta 40 ani vechime tot de atunci lucrez in continuare cu contract dee munca 8 ore ,pentru aceasta trebuie sa depun o cerere de recalculare pensie?daca da cand trebuie depusa.


Elena Bucur
 User  Elena Bucur
a intrebat la 21 Iun. 2017
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 21 Iun. 2017
Da, se poate depune cerere de recalculare a pensiei , oricand.Puteti sa solicitati recalcularea periodic chiar daca ramaneti in activitate.Cererea se intemeiaza pe art.107 din Legea 263 din 2010 si art 134 din HG 257 DIN 2011.Recalcularea se face cu data de intaii a lunii urmatioare celei in care depuneti cererea.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2019
Un salariat... barbat, nascut la data de 03.03.1969, angajat din data de 26.02.1988 cu 5 ani si 10 luni lucrati in grupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua! In perioada 15.09.2002-15.07.2003 am lucrat in nvățămnt cu 0,5 norma. Ulterior am lucrat numai cu norma...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Feb. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua,Va rog sa-mi calculati data la care ma pot pensiona tinand cont de aceste date:Barbat, nascut in 11.02.1960,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua,In vederea obtinerii Pensiei Anticipate Partiale, la calculul stagiului contributiv se ia in calcul perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Feb. 2019 1 raspuns
Bună, soțul ma trecut la el ca și coasigurat. După ct timp sunt coasigurata. Pot merge la analize de exemplu sunt...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Feb. 2019 1 raspuns
Am lucrat din 23.10.1986 in conditii de lucru corespunzator grupei a II a de munca, respectiv in conditii deosebite,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Feb. 2019 6 raspunsuri