Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum pot dovedi vechimea in munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Mi s-a solicitat, la depunerea unui dosar pentru ocuparea unui loc de munca la stat, sa aduc dovada ca am vechime in munca ca si Titular la Intreprinderea Individuala care am avut-o din septembrie 2009 pana in iulie 2014. Cum pot dovedi acest lucru? De la ITM m-au trimis la Casa de pensii, dar acolo mi au dat o adeverinta cu stagiul de cotizare, partial pana in 2011, pentru restul perioadei pana in 2014 sa merg la Finante. Cei de la Finante mi-au spus ca -mi pot elibera doar o adverinta cu venitul realizat. Pot completa eu o adeverinta? Ce pot scrie? Mentionez ca venit am avut doar din 2013, pana atunci am fost pe minus.
Va multumesc!

Oana Geaman
 User  Oana Geaman
a intrebat la 19 Dec. 2016
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 19 Dec. 2016
Vechimea in munca este data doar de un contract individual de munca.
Art. 16 din codul muncii republicat

(4) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.


Alte intrebari despre Recrutare si selectie

TOP RASPUNSURI 2018
Datele mele sunt:Nascuta in 2 iunie 1964sex fvechime in munca de 36 ani si 7 lunidin care 19 ani si 8 luni grupa 2Va...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Dec. 2018 4 raspunsuri
Buna ziua si multumesc anticipat pentru raspuns!Sunt barbat, nascut in ianuarie 1959, deci in curand voi implini 60 de...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Dec. 2018 1 raspuns
Buna ziua,Va aduc in atentie urmatoarea situatie:- Am lucrat 4 ani si 8 luni cu grupa 2 de munca, la inceputul anilor...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Dec. 2018 2 raspunsuri
sex f vechime in munca pana la data de 6 decembrie 2018 = 36 ani si 7 luni din care 19 ani si 8 luni in conditii de...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Dec. 2018 1 raspuns
Bună ziua! Sunt pensionar militar la limită de vrstă din septembrie 2017. Vrsta de pensionare n condiții normale...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Dec. 2018 1 raspuns
Buna ziua, ma numesc Cristian Oprea, si as avea o intrebare. Am lucrat 14 Luni in Germania, in perioada 2010 - 2011. Se...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Dec. 2018 2 raspunsuri