Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Cadru didactic - rezervare catedră este obligatorie?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Profesor cu statutul de titular la o școală, solicit o clarificare n cea ce privește statutul meu n urma ordinului emis cu nr. 4165/24.07.2018.
Menționez că lucrez la Direcția Județeană pentru Sport și Tineret din cadrul Ministerul Tineretului și Sportului ca funcționar public ?funcție compatibilă cu cea de cadru didactic cu contract pe perioadă nedeterminată avand ca normă de lucru 40/săptămană și mă ncadrez la art. 255 lit.1 și 2 din Legea 1/2011 unde pot beneficia de rezervarea postul didactic conform Ordinului 4165/24.07.2018 Cap. II, art. 10.( n etapa de ncadrare a personalului didactic de predare titular, cadrele didactice titulare n nvăţămntul preuniversitar, care beneficiază de rezervarea postului didactic de predare/catedrei n baza prevederilor art. 255 alin. (1) şi (2) din Legea nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare, pot fi ncadrate, la cerere, n regim de plata cu ora pe posturile didactice/catedrele pe care sunt titulare, pnă la cel mult jumătate din numărul de ore pe săptămnă dintr-o normă didactică de predare-nvăţare-evaluare şi de instruire practică, conform planurilor-cadru de nvăţămnt, stabilită potrivit prevederilor art. 262 alin. (3) din Legea nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare.)
Notă!Menționez că nu se consemnează n articol că este obligatoriul rezervarea ci care beneficiează!
ntrebare:
Dacă NU doresc să-mi rezerv catedra și doresc să beneficiez de doar 11 ore din cele 18 cu care am fost ncadrat pot să le solicit n luna septembrie n cadrul unității școlare?
Menționez faptul că doresc să lucrez la DJST CU NORMĂ NTREAGĂ și n nvățămant să am 11 ore de predare ! e obligatoriu să-mi rezerv catedra?
Menționez că n conformitate cu codului muncii pot avea două contracte de muncă!
Mi s-a transmis că dacă nu-mi rezerv catedra o să răman fără ore dacă nu fac cerere de plata cu ora conform Ordinului 4165/24.07.2018,Cap.II, art.10?


Dorin Voina
 User  Dorin Voina
a intrebat la 14 Mar. 2019
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2019
Sunt nascut in 25.04.1958, fiind angajat din 05.09.1983; am terminat o facultate de 5 ani. Cand pot sa ma pensionez...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Mar. 2019 1 raspuns
Am lucrat in grupa 2 de munca 14 ani si 9 luni si 26 de zile. In grupa 1 de munca am lucrat4 ani.In totalpana acum am 36...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mar. 2019 1 raspuns
Lucrez ca operator calculator la sediul unei firme care vinde materiale de constructii in magazinele proprii.Programul...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mar. 2019 1 raspuns
cum se poate tine evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orei de ncepere şi a...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mar. 2019 1 raspuns
perioada corespunzatoare concediilor fara plata, se ia in calcul la vechimea in munca pentru:1.-pensia anticipata...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mar. 2019 1 raspuns
Conform noii legi a pensiilor, sotul supravietuitor are dreptul la un ajutor ce reprezinta 25% din pensia sotului...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Mar. 2019 1 raspuns