ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

" PFA si indemnizatie somaj "

Daca pe perioada somajului , detii si un PFA avand ob.de activitate contabilitate, ce contributii se achita in urma PFA-ului

( 5.5% sanatae, 31.5% CAS Pensii plus impozit pe venit realizat de 16 %)

Sunt obligatorii aceste contributii si in cazul in care te afli in somaj sau cum se considera minim venitul lunar in suma de 500 lei -NET SAU BRUT ???

Adaugata in
  • Somaj
  • Contributii sociale

Mihaela Munea
 User  Mihaela Munea a intrebat la 20 Aug. 2013

 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 21 Aug. 2013
Fiind somer cumulard cu venituri din PFA pana in 500 lei pe luna, sunteti asigurata la pensie din calitatea de somer.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 20 Aug. 2013
Daca venitul realizat ca PFA nu depaseste 35% din salariul mediu brut pe tarea stabilit la 2223 de lei pentru 2013, adica 778 lei / luna sunteti scutita de plata contributiei pentru pensie. Dar CASS ramane obligatoriu, iar impozitul este obligatoriu.



Alte intrebari despre Somaj

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
Ioana Popa
Radu Anton Gratiela Petrescu Viviana Serni Marius Ion G Stancu George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2014
Buna ziua! Sunt angajata cu CIM din 23.03.2014 pe perioada nedeterminata. Astazi, 25.09.2014m-am decis sa imi depun...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,La punctul C -"Temeiul legal al Óncetării raporturilor de muncă sau de serviciu (art. şi act...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Aug. 2014 2 raspunsuri
buna ziua, daca trebuie sa inchei un contract de munca pe perioada nedeterminata a unui salariat, care se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Aug. 2014 6 raspunsuri
Buna ziua,Doresc sa va intreb daca concediul de sarcina si lauzie diminueaza concediul de odihna.Am intrat in concediupe...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 3 raspunsuri
In situatia in care un angajat beneficiaza intr-un an de concediu medical, de ex. 60 de zile intr-un an , atunci...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului (art. 61, lit. c), in cazul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Aug. 2014 1 raspuns
Video club