Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pot intra în șomaj din concediu medical?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Bună ziua. Am fost în concediu medical din data de 15 decembrie 2016 iar la 1 martie 2017 mi s-a spus ca firma unde lucrez își încheie activitatea și ma baga in șomaj. Trebuia sa fiu in continuare in concediu medical. Problema este ca șefa mea mi-a spus ca a trebuit sa anuleze concediul medical pentru a intra în șomaj. Țin sa precizez ca banii pe concediu medical nu i-am primit nici pana la ora actuala.. adică gen am pierdut banii pe concediu medical. Vreau sa știu dacă este adevărat ce spune.. și dacă ITM mai poate face ceva în privința ei dacă aceasta a închis activitatea firmei..

Adaugata in: Somaj
Alexandra Tudor
 User  Alexandra Tudor
a intrebat la 13 Mar. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mircea Hurdugaciu
 User Mircea Hurdugaciu
a raspuns userului georgeta ganea la 12 Apr. 2017
daca firma isi incheie / inceteaza / activitatea ( cum a scris petenta ) de unde mai stai in CM ?!! se intra in somaj cf art. 65 - 68 din Codul muncii
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 27 Mar. 2017
Nu poate sa va inceteze CIM atat timp cat sunteti in concediu medical
Art. 60 din codul muncii republicat
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
;;
;;

Alte intrebari despre Somaj

Expertii nostri
violeta Georgescu
Viviana Serni Gratiela Petrescu G Stancu Ioana Popa adriana iancu Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2018
Un salariat lucreaza in ture .Norma intr-o luna este 168 adica 21 zile tucratoare ( 21 tichete masa).El lucreaza efectiv...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Apr. 2018 2 raspunsuri

X