Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Perioada suplimentara la stagiu de cotizare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Am lucrat in grupa a doua de munca 9ani11luni29zile inainte de 2001 iar in grupa deosebita de munca 8ani3luni(din 2009 si pana astazi). Va rog sa-mi spuneti cat este perioada suplimentara la stagiu de cotizare? E corect sa socotesc cumuland intai cele doua perioade, sa rezulte 18ani de lucru (in grupa a doua respectiv deosebita) si apoi pentru fiecare an din cei 18 sa socotesc 3luni si sa rezulte 18*3luni = 54luni (adica 4ani si 6luni)? Va multumesc.

Sorin Dan
 User  Sorin Dan
a intrebat la 09 Feb. 2017
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sorin Dan
 User Sorin Dan
a raspuns userului Tanior Nasip la 24 Mar. 2017
Multumesc pentru atentionare, d-le Tanior. Cred totusi ca d-na Georgeta Gane are dreptate si a raspuns corect intrebarii mele care se referea la stagiu suplimentar de cotizare pentru grupa deosebita. Tabelul la care faceti dvs. referire se refera la reducerea varstei standard de pensionare pentru grupa deosebita.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Tanior Nasip
 User Tanior Nasip
a raspuns userului Sorin Dan la 21 Feb. 2017
Imi pare rau domnule Sorin Dan, dar d-na Georgeta Ganea v-a dezinformat. Calculul facut de dvs. este gresit.La art.55 din Lg.pensiilor (263/2010)la lit.a exista tabelul pentru conditii deosebite dupa care se ghideaza cei de la Casa de Pensii. In acest tabel pentru cei 18 ani aveti reducere doar 4 ani, nu 4 ani si 6 luni. Mare atentie cand va depuneti dosarul de pensionare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sorin Dan
 User Sorin Dan
a raspuns userului georgeta ganea la 09 Feb. 2017
Multumesc inca o data pentru raspunsurile prompte pe care mi le-ati dat. Sunt foarte surprins (placut) de rapiditatea cu care raspundeti. Felicitari si continuati tot asa. Ne ajutati foarte mult.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 09 Feb. 2017
Da. este corect

Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
Ioana Popa
violeta Georgescu alexei delimart G Stancu George Andreescu Gratiela Petrescu Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2017
Buna ziua, sunt angajata a unei societati de aproape 10 ani, la norma de lucru de 6 ore, intr-o functie ce se considera...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Apr. 2017 1 raspuns
Buna seara Lucrez la o firma de paza de 4 ani de zile in care luna de luna am avut minim 150 ore de noapte poate si mai...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Apr. 2017 1 raspuns
1. O persoana care a lucrat cu 16 ore/saptamana (2 zile/saptamana cate 8 ore/zi) timp de 15 ani, va avea dreptul la...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Apr. 2017 2 raspunsuri
Buna ziua, va rog sa ma ajutati in 2 situatii:1. Daca unui salariat i s-a modificat programul de lucru de la 8 ore/zi la...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Apr. 2017 1 raspuns
Buna ziua! Suspectez ca fostul angajator mi-a incetat contractul de munca in REVISAL cu o alta decizie din alta data...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Apr. 2017 2 raspunsuri
La intocmirea contractului de munca al unui salariat , eronat s-a inscris la perioada preaviz demisie 15 zile lucratoare...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Apr. 2017 1 raspuns

X