ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Tichete de masa pentru angajatii cu timp partial de lucru


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Angajatii cu timp partial de lucru, in cazul nostru 1/2 norma, respectiv 4 ore, primesc tichete de masa la fel ca si cei cu norma intreaga sau doar pe jumatate?
Va multumesc!

Adaugata in: Tichete
Jipa Mariana
 User  Jipa Mariana
a intrebat la 27 Nov. 2013

 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 02 Dec. 2013
Tichetele de masa se acorda in functie de numarul de zile lucrate, si nu de norma de lucru, conform legii. Nu imi place sa repet aceleasi lucruri dar vad ca insistati pe o informatie eronata, ca si in alte dati. Acel articol se refera la salariu si sporuri, nu la tichetele de masa. Pentru acestea din urma exista lege speciala.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului jipa mariana la 01 Dec. 2013
Tichetele de masa sunt dreptiri salariale.In cazul contractelor cu timp partial aceste drepturi se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat.Atunci cad un drept este reglementat in mod diferit din punct de vedere legal se aplica ultima reglementare in cazul de fata codul muncii republicat.art 106
;;;
2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Jipa Mariana
 User Jipa Mariana
a raspuns userului Ioana Popa la 28 Nov. 2013
Multumesc mult pentru raspuns si promptitudine!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Nov. 2013
Da, salariatii au dreptul la tichete de masa in raport cu numarul de zile din luna in care se afla in unitate si presteaza efectiv activitate si nu in fuctie de norma de lucru. Acest lucru il regasiti in legea 142/1998 actualizata.

Alte intrebari despre Tichete

TOP RASPUNSURI 2015
Buna ziua,Conform art. 81 din Normele de aplicare a prevederilor OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 2 raspunsuri
Va rog sa-mi spune-ti daca concediul fara plata in interes personal se ia in considerare ca si vechime in munca (...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziuama intereseaza sa stiu cate zile de concediu de odihna are dreptul pe anul acesta o persoana angajata in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2015 3 raspunsuri
Buna ziua,Multumesc multpentru raspunsul prompt la intrebarea anterioara.Intentionez sa solicit pensionare partial...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2015 2 raspunsuri
Buna ziua,Se poate contesta o decizie din anul 2012, desfacere CIM Art 65 alin1 fara preaviz, s-a beneficiat de somaj,...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 8 raspunsuri
Mama a avut anul trecut un atac cerebral sever a ramas blocata la pat,este pensionara are 83 ani .As dori sa stiu daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iun. 2015 1 raspuns

X