Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

modificarea timpului de lucru de la 8 la 4 ore


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Am o salariata cu scrisoare medicala pentru reducerea timpului de lucru la 4 ore. Am facut act aditional, am modificat in Revisal si am transmis la ITM dar nu am scris nimic la ,,alte observatii' in REVISAL, era obligatoriu?
Multumesc

Daniela Mihai
 User  Daniela Mihai
a intrebat la 21 Iul. 2017
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristinel Simonescu
 User Cristinel Simonescu
a raspuns userului daniela mihai la 01 Aug. 2017
Nu este obligatoriu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Daniela Mihai
 User Daniela Mihai
a raspuns userului Marina Florina la 28 Iul. 2017
Buna ziua, in Revisal am trecut ca este cu timp partial, 4ore/zi dar nu am scris nimic la observatii, acolo nu stiu daca era obligatoriu sa scriu ceva.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marina Florina
 User Marina Florina (HR & Payroll Specialist, SC Societatea de Intretinere si Reparatii Drumuri Timisoara SA)
a raspuns la intrebare la 24 Iul. 2017
Conform Codului Muncii:
Art. 105 (1) Contractul individual de munca cu timp partial cuprinde, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. (3) , urmatoarele:
a) durata muncii si repartizarea programului de lucru;
b) conditiile in care se poate modifica programul de lucru;
c) interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.
(2) In situatia in care intr-un contract individual de munca cu timp partial nu sunt precizate elementele prevazute la alin. (1), contractul se considera a fi incheiat pentru norma intreaga.

Alte intrebari despre Timp de munca

TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua !Sunt nascuta in 21.03.1962, angajata din 09.10.1981, grupa a II-a 19 ani si 6 luni si ma pot pensiona...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Nov. 2018 1 raspuns
Buna ziua!Datele mele cu privire la pensionare:sex =Mdata nasterii= 06.03.1957stagiu militar = 9lunifacultate=5ani curs...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Nov. 2018 5 raspunsuri
Lucrez din 24.10.1986 in grupa II de munca si respectiv din 1.04.2001 in conditii deosebite.Cei 35 de ani de stagiu de...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Nov. 2018 2 raspunsuri
Bună ziua,In anii 1994, 1995, 1998 am avut concedii medicale. Concediile medicale din această perioada se iau n...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Nov. 2018 1 raspuns
Buna ziua, am o nelamurire in ceea ce priveste incadrarea in gupele speciale dupa 01-04-2001, cand in cartea mea de...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Nov. 2018 1 raspuns