ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

buna ziua! pot primi indemnizatia de crestere al unui copil daca lucrez 4 ore


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am o mare ne lamurire, am contract de munca de 9 luni de zile pe program de 4 ore si asi vrea sa stiu daca primesc indemnizatie de crestere copil ? Multumesc anticipat

Georgiana Babadita
 User  Georgiana Babadita
a intrebat la 26 Mar. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgiana Babadita
 User Georgiana Babadita
a raspuns userului Ioana Popa la 27 Aug. 2014
Multumesc pentru raspuns . Dar tot mai am o ne lamurire am facut 14 luni de munca dar miam dat demisia si apoi am aflat ca sunt insarcinata in aceasta situatie ce pot face ? Multumesc mult anticipat
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Mar. 2014
Da, primiti, atat timp cat in cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului realizati venituri profesionale sau din activiati agricole, supuse impozitului pe venit de 16%, sau daca va aflati in una din situatiile asimilate prevazute la art. 2 din OUG 111/2010. Intra in calculul perioadei si al indemnizatiei si concediile medicale acordate in cele 12 luni, inclusiv cel pentru sarcina. Norma de lucru nu influenteaza in niciun fel acordarea acestui drept, ea se poate reflecta cel mult in nivelul indemnizatiei pentru crestere copil, pentru ca veniturile vor fi mai mici. Art. 2 din ordonanta il puteti regasi si aici - http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html

Alte intrebari despre Ajutoare materiale

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua!Va prezint urmatoarea situatie:Barbat, 60 de ani, pensionar miliar la 55 de ani dupa 37 de ani de...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns