ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Fond social


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Cineva afirmase ca, conform codului fiscal, se poate solicita acest salariu din fondul social de 2% si vreau sa stiu daca aceasta afirmatie are baza legala?

Adaugata in: Ajutoare materiale
Tabita Tabita
 User  Tabita Tabita
a intrebat la 01 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 05 Feb. 2014
La nivelul angajatorului se stabileste mai intai DACA se acorda si abia apoi putem discuta de o suma anume, asa cum deja am precizat de altfel. Din raspunsul dvs as putea intelege ca se acorda obligatoriu conform legii, dar ramane doar partea negocierii.

Ca sa nu mai vorbim ca sunt si cateva erori. Cadourile nu intra neaparat in limita a 2%, si sumele pot depasi cei 2%. Ele sunt insa deductibile in aceasta limita, dar asta nu obliga angajatorul sa se mentina in ea. Nu ar avea cum.

Art. 21
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
a) cheltuielile de protocol ?n limita unei cote de 2% aplicată asupra diferenţei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile şi totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele dec?t cheltuielile de protocol şi cheltuielile cu impozitul pe profit; Norme metodologice
........................
c) cheltuielile sociale, ?n limita unei cote de p?nă la 2% aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare. Intră sub incidenţa acestei limite, cu prioritate, ajutoarele pentru naştere, ajutoarele pentru ?nmorm?ntare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile şi protezele, precum şi cheltuielile pentru funcţionarea corespunzătoare a unor activităţi ori unităţi aflate ?n administrarea contribuabililor: grădiniţe, creşe, servicii de sănătate acordate ?n cazul bolilor profesionale şi al accidentelor de muncă p?nă la internarea ?ntr-o unitate sanitară, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cămine de nefamilişti, pentru şcolile pe care le au sub patronaj, precum şi alte cheltuieli efectuate ?n baza CONTRACTULUI COLECTIV DE MUNCĂ. ?n cadrul acestei limite, pot fi deduse şi cheltuielile reprezent?nd: tichete de creşă acordate de angajator ?n conformitate cu legislaţia ?n vigoare, cadouri ?n bani sau ?n natură oferite copiilor minori şi salariaţilor, cadouri ?n bani sau ?n natură acordate salariatelor, costul prestaţiilor pentru tratament şi odihnă, inclusiv transportul pentru salariaţii proprii şi pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariaţii care au suferit pierderi ?n gospodărie şi contribuţia la fondurile de intervenţie ale asociaţiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din şcoli şi centre de plasament;

Daca sumele depasesc 2%, ce este este peste acest plafon nu se mai deduce. Fondul social nu este neaprat de 2%, poate fi si mai mare, la fel ca cel de protocol. Din lege nu pare sa reiasa ca se limiteaza la acest procent.

Acordarea acestor drepturi fac doar obiectul CCM, asa cum prevede Codul fiscal. Iar acest CCM poate fi la nivel de unitate sau chiar ramura / sector de activitate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Feb. 2014
Din fondul social de 2% calculat la fondul de salarii realizat se sustine si ajutorul de nastere si este suma neimpozabila, insa valoarea sumei acordate pentru astfel de situatii se stabileste la nivelul fiecarui angajator prin negociere sau este prevazuta in RI in lipsa unui CCM
Din acest fond se mai sustin ajutorul de inmormantare, cadouri pentru copii, pentru ziua femeii, erc.Sunt destinatii definite in codul fiscal pentr utilizarea acestui fond.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Feb. 2014
Daca in CCM la nivel de unitate este prevazuta acordarea acestui salariu atunci el se plateste din fondul social de 2%, dar nu inseamna ca daca il solicitati si nu este prevazut in CCM il veti si primi. Legal, asa cum v-am spus deja, angajatorul nu este obligat sa acorde salariul. Chiar si in codul fiscal apare referirea la mentionarea in CCM a acestui tip de beneficiu pentru a fi acordat.

Alte intrebari despre Ajutoare materiale

TOP RASPUNSURI 2021
Am primit decizia de pensie anticipata partial in data de 27.01.2021 data postei.Care este data maxima pina la care...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2021 2 raspunsuri
Puteti sa solicitati anularea deciziei de pensionare anticipata partial in termen de 30 de zile calendaristice de la...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Sunt de aproape doi ani pensionar -limita de varsta cu reduce pentru conditii Grupa I (inainte de 2001!!);Am...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Feb. 2021 1 raspuns
Buna seara,Va rog sa ma ajutati la urmatoarea speta:Salariatul solicita 15 zile libere platite pentru nasterea...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Feb. 2021 2 raspunsuri