ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Angajare gestionar in depozit alimentar


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Dorim sa angajam pentru unul dintre clientii nostri un gestionar depozit alimentar. Din cate am inteles, gestionarul trebuie sa plateasca o garantie obligatoriu?

Acest lucru este stabilit de comun acord cu angajatorul sau este obligatoriu prin lege?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Adaugata in: Angajare
Viorica Olteanu
 User  Viorica Olteanu
a intrebat la 11 Apr. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 11 Apr. 2014
Da, este prevazut acest lucru in legea gestionarilor 22/1969 republicata. Se incheie un contract de garantie cu gestionarul. Garantia va fi depusa in numerar, reprezentand 10% din salariul tarifar.

Art. 11. - Constituirea garanţiei se face prin contract ?ncheiat ?n scris.
Garanţiile reciproce ?ntre gestionari nu s?nt admise. Aceeaşi persoană nu poate constitui garanţii pentru mai mulţi gestionari. Cel care constituie garanţia va declara, ?n scris, dacă a mai constituit alte garanţii.
Garanţiile suplimentare se constituie ?nainte de ?ncredinţarea gestiunii.

Art. 12. - Garanţia ?n numerar va fi de minimum un salariu şi de maximum trei salarii tarifare lunare ale gestionarului; ea nu va putea depăşi valoarea bunurilor ?ncredinţate.
Pentru gestionarii retribuiţi pe bază de cotă procentuală, cuantumul minim al garanţiei ?n numerar va fi echivalent cu c?ştigul mediu pe o lună, iar cel maxim cu c?ştigul mediu pe 3 luni.

Art. 13. - Garanţia ?n numerar se reţine ?n rate lunare de 1/10 din salariul tarifar lunar sau din c?ştigul mediu pe o lună, după caz. Dacă, din cauza altor reţineri, ratele ?n contul garanţiei ?n numerar nu pot fi reţinute, gestionarul este obligat să le depună.
Pentru angajaţii temporari, alţii dec?t cei prevăzuţi la articolul 10 alineatul ultim, precum şi pentru angajaţii sezonieri, se vor putea stabili rate mai mari sau chiar obligativitatea depunerii, la ?ncredinţarea gestiunii, a garanţiei integrale ?n numerar.

Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2022
Daca sunt nascuta in 12.12.1964 si am un punctaj de33.4064acesta se imparte la stagiul complet de cotizare adica la 35...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Sep. 2022 1 raspuns