ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

este obligatoriu adeverinta de la medicul de familie ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua , as dori sa va adresez urmatoarea intrebare , dorim sa angajam la o firma privata o persona , este obligatoriu ca aceea persoana sa prezinte printre alte acte la dosar si adeverinta de la medicul de familie cu mentiunea apt de munca ? sau poate sa fie atasata si ulterior angajari

Adaugata in: Angajare Dosar angajare
Laurentiu Marica
 User  Laurentiu Marica
a intrebat la 15 Mar. 2023
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 16 Mar. 2023
Da , este nevoie la angajare. În caz c???? ulterior angajarii prezinta aceasta adeverinta si nu recomanda persoana respectiva pentru postul ocupat, CIM devine nul.
Legislatia prevede urmatoarele: Conform prevederilor art. 9, alin. (1) din HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor, cu modificarile si completarile ulterioare, aptitudinea in munca reprezinta capacitatea lucratorului din punct de vedere medical de a desfasura activitatea la locul de munca in profesia/functia pentru care se solicita examenul medical.

Prin urmare, medicul specialist de medicina muncii, in baza fisei de solicitare a examenului medical la angajare, fisei de identificare a factorilor de risc profesional, dosarului medical si a examenelor medicale efectuate, completeaza adeverinta de medicina muncii cu concluzia examenului medical la angajare:


Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns