Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

care sint analizele medicale obligatorii la angajare?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am incercat de curind sa ma angajej ca agent de paza si dupa ce am facut analizele la un centru medical specializat de medicina muncii,angajatorul imi cere si analize de singe si plamini.Centrul medical la care am facut analizele imi spune ca nu sint necesare aceste noi analize deoarece sint AGENT FARA ARMA si ei mi-au facut toate analizele conforme legislatiei de medicina a muncii.In aceste conditii angajatorul refuza angajarea.Am pierdut timp si bani ce trebuie sa fac acum?Multumesc.

Constantin Pestereanu
 User  Constantin Pestereanu
a intrebat la 21 Apr. 2015
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 21 Apr. 2015
Anterior incheierii contractului individual de munca este obligatorie obtinerea fisei de aptitudini de la medicul de medicina muncii, singurul care poate decide daca persoana respectiva este sau nu apta pentru practicarea meseriei.
"Aptitudine in munca" reprezinta capacitatea lucratorului din punct de vedere medical de a desfasura activitatea la locul de munca in profesia/functia pentru care se solicita examenul medical (Capitolul III, Art. 9(1) din Hotararea de Guvern nr. 355/2007 ).
Art. 27. [obligativitatea avizului medical la angajare]
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.
(3) Competenta si procedura de eliberare a certificatului medical, precum si sanctiunile aplicabile angajatorului in cazul angajarii sau schimbarii locului ori felului muncii fara certificat medical sunt stabilite prin legi speciale.
(4) Solicitarea, la angajare, a testelor de graviditate este interzisa.
(5) La angajarea in domeniile sanatate, alimentatie publica, educatie si in alte domenii stabilite prin acte normative se pot solicita si teste medicale specifice.

Alte intrebari despre Angajare

Expertii nostri
violeta Georgescu
alexei delimart adriana iancu Marius Ion George Andreescu Viviana Serni Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua.Am fost angajata la trei angajatori diferiti .Pentru adeverinta de vechime in munca necesara dosarului de...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iul. 2020 1 raspuns
Bun─? ziua, s─? ??n??eleg c─? la 56 ani ??i 9 luni ma pot pensiona cu reducerea de la grupele de munc─??[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Aug. 2020 1 raspuns