ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Daca ma angajez din somaj dar sunt insarcinata in primul trimestru de sarcina


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua as dori sa stiu daca sunt in somaj si vreau sa ma angajez acum fiind insarcinata in primul trimestru de sarcina, am dreptul ulterior la indemnizatie de crestere a copilului?Multumesc

Alexandra Gradinariu
 User  Alexandra Gradinariu
a intrebat la 22 Iun. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 22 Iun. 2016
Da, daca ati obtinut in ultimi 2 ani anterior nasterii copilului cel putin 12 luni venituri impozabile.
Legea nr. 66/2016 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor
1. La articolul 2, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
Art. 2.
(1)Persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in vârsta de pâna la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.

Alte intrebari despre Angajare

Eroare conectare :